USA udělí Ahmadínežádovi vízum na jednání RB OSN
16.03.2007 16:33
Spojené státy schválí žádost íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o udělení amerického víza, aby se mohl zúčastnit hlasování Rady bezpečnosti OSN o dalších sankcích proti Teheránu. Oznámil to mluvčí amerického ministerstva zahraničí Sean McCormick.
Mluvčí dodal, že Spojené státy udělily Ahmadínežádovi vízum už v minulosti a učiní tak opět, aby tak naplnily své povinnosti coby hostitelská země sídla OSN.
Írán požádal RB OSN o souhlas s účastí prezidenta Ahmadínežáda při hlasování o dalších sankcích vůči Teheránu za jeho kontroverzní jaderný program, které se očekává příští týden. Uvedl to jihoafrický velvyslanec při OSN Dumisani Kumalo, který tento měsíc Radě bezpečnosti předsedá.
Kumalo řekl, že obdržel dopis od svého íránského kolegy Džaváda Zarífa. "List byl velmi specifický. (Ahmadínežád) chce přijet, až bude přijímána rezoluce," poznamenal k žádosti Íránu. Jak se k tomu patnáctičlenná rada postaví, zatím není známo. "Budu to konzultovat se členy (RB OSN) zítra ráno (dnes SEČ) a uvidíme, jak budeme postupovat," dodal Kumalo. Charta Spojených národů stanoví, že Rada bezpečnosti musí žádost posoudit, pokud o vystoupení na její půdě požádá členský stát, jehož otázka je projednávána.
Přesná doba, kdy se další sankce vůči Íránu dostanou na pořad jednání RB OSN, zatím stanovena nebyla. Podle Kumala musí nestálí členové rady dostat čas k prostudování nového návrhu, který ve čtvrtek předložili velvyslanci pěti stálých členů RB OSN a Německa. Rada se jím podle jihoafrického diplomata nebude zabývat dříve než ve středu. Nejbližší možné datum hlasování o nových sankcích odhadl Kumalo na konec příštího týdne.
Návrh nové rezoluce obsahuje další sankce proti Íránu kvůli jeho odmítnutí zastavit své jaderné aktivity. K jejich přerušení vyzvala Teherán rezoluce schválená v prosinci. Text nového dokumentu, který ještě může doznat změn, předpokládá zákaz vývozu íránských zbraní a rozšiřuje počet osob a firem napojených na íránský jaderný a raketový program, kterým mají být v zahraničí zmrazeny účty. Zároveň vyzývá, aby státy a instituce světa neposkytovaly íránskému režimu nové granty a půjčky.
Írán tlak Západu odmítá a tvrdí, že jeho nukleární program je civilní a má za cíl soběstačnou produkci elektrické energie. Mezinárodní společenství jej naopak podezírá, že se snaží vyrobit jadernou zbraň.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.