USA vydaly bývalého <span>vládce Panamy Noriegu do Francie</span>

Zahraničí
27. 4. 2010 09:43
Bývalý vládce Panamy Manuel Noriega.
Bývalý vládce Panamy Manuel Noriega.

Bývalý vládce Panamy Manuel Noriega.Americká ministryně zahraniční Hillary Clintonová podepsala příkaz k vydání Manuela Noriegy do Francie, kde má stanout před soudem kvůli praní špinavých peněz a obchodu s drogami.

Noriega byl ve Francii v roce 1999 v nepřítomnosti odsouzen k deseti letům vězení a vysoké pokutě za praní špinavých peněz prostřednictvím francouzských bank a za obchod s drogami. Francouzské úřady chtějí uspořádat nový proces. Podle zdrojů obeznámených se situací Noriega ve floridském Miami v pondělí odpoledne tamního času (v pondělí pozdě večer středoevropského letního času) nastoupil do letadla společnosti Air France.

"Nikdo z ministerstva zahraničí nebo spravedlnosti neměl tu slušnost nám zavolat a říct nám to," řekl Noriegův zástupce v USA Frank Rubino. O tom, že jeho klient je na palubě letadla, se prý dozvěděl od novinářů, Noriega údajně mobilní telefon nemá.

Bývalý středoamerický diktátor Noriega byl za studené války dlouholetým spojencem USA, pracoval i jako informátor americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Do nemilosti Washingtonu se dostal pro své zapletení do obchodu s drogami. Americká armáda ho zajala v roce 1989 při invazi Panamy a odvlekla do USA, kde byl odsouzen.

Manuel Noriega (vpravo) na miamském letišti před odletem do Paříže.Trest, který si v USA odpykával za pašování drog, vypršel šestasedmdesátiletému Noriegovi v roce 2007. Od té doby byl ale zadržován ve věznici na Floridě. O extradici do Francie na konci března s konečnou platností rozhodl Nejvyšší soud Spojených států v odvolacím řízení. Potvrdil tak verdikt federálního odvolacího soudu, který odmítl Noriegovu argumentaci, že podle ženevských konvencí týkajících se válečných zajatců má být navrácen do Panamy.

Noriegův francouzský právní tým chce u soudu prokázat, že údajné zločiny se staly ještě v době, kdy Noriega stál v čele státu a měl tak mít imunitu, která trestní stíhání vylučuje. Přít se budou i o zákonnou promlčecí lhůtu, díky které by také nemusel být stíhán. Hrozí mu nejvýše deset let vězení, řekl Noriegův právní zástupce ve Francii Yves Leberquier.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Americký nejvyšší soud otevřel Trumpovi cestu k demontáži ministerstva školství

Zahraničí
14. 7. 2025

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ