Kvůli hackerským útokům
USA vyhostily 35 ruských diplomatů. Moskva: Křeč politických mrtvol!
29.12.2016 20:33 Aktualizováno 29.12. 22:10
Spojené státy vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště na svém území. Prezident Barack Obama zároveň vyhlásil vůči Rusku další sankce kvůli hackerským útokům proti americkým politickým institucím i jednotlivcům. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina označil nové postihy za nezákonné, šéf Kremlu se podle něho rozhodne o případných odvetných opatřeních.
Rusové byli označeni za nežádoucí osoby, neboť jednali "způsobem neslučitelným s diplomatickým statusem". Vypovězeni byli zaměstnanci ambasády ve Washingtonu a konzulátu v San Francisku, kteří dostali 72 hodin na to, aby opustili USA. Podle listu The New York Times jde o pracovníky ruských tajných služeb, mezi nimiž jsou i čtyři řídicí činitelé, kteří patrně přímo vedli útoky na počítače americké Demokratické strany.
Americké úřady zároveň zablokovaly ruskému personálu přístup do dvou komplexů vlastněných ruskou vládou v New Yorku a ve státě Maryland.
Nové americké sankce míří na civilní tajnou službu FSB a vojenskou rozvědku GRU, čtveřici vedoucích pracovníků GRU a tři společnosti, které této rozvědce poskytují hmotnou podporu.
"Tyto kroky následují po opakovaných soukromých a veřejných varováních, která jsme ruské vládě dali, a jsou nutnou a adekvátní odpovědí na snahy poškodit americké zájmy způsobem, který je porušením zavedených mezinárodních norem chování," uvedl Obama v prohlášení. Postihy vůči Rusku za jeho "agresivní aktivity" tím podle něho nekončí.
Zprávu o vyšetřování útoků, které byly podle amerických zpravodajských služeb zaměřeny i na ovlivnění prezidentských voleb, dodá Obamova administrativa Kongresu v nejbližších dnech. Podle prezidenta americké úřady zároveň zveřejní technické informace o hackerských akcích řízených oběma ruskými tajnými službami.
Rusko opakovaně odmítlo obvinění, podle nichž se jeho hackeři snažili ovlivnit volby ve prospěch republikána Donalda Trumpa. Z Moskvy se vzápětí po zveřejnění sankcí začaly ozývat odmítavé hlasy. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že americký postup zásadně poškozuje vztahy obou zemí. Jeho praktický dopad je podle něj sporný a není jisté, zda to schvaluje Obamův nástupce Trump. Putin se podle Peskova rozhodne, zda a jaké odvetné kroky Rusko přijme.
Anketa:
Je pro Česko dobrou zprávou, že byl prezidentem USA zvolen Donald Trump?
-
Ano. 55 %
-
Ne. 27 %
-
Je mi to jedno. 19 %
Předseda výboru pro mezinárodní záležitosti horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačjov podle agentury Ria Novosti v narážce na Obamův lednový odchod z úřadu nazval nejnovější sankce "smrtelnou křečí politických mrtvol".
Budoucí šéf Bílého domu Trump závěr týkající se ruských hackerských útoků, k němuž dospěly americké tajné služby, opakovaně zpochybnil. Ve středu na dotaz o nových sankcích prohlásil, že by Washington měl zanechat sporu s Ruskem kvůli těmto útokům. Podle agentury Reuters bude mít Trump po nástupu do úřadu možnost zrušit Obamův dekret, postihy odvolat a ruské diplomaty pustit zpět.
Rovněž republikánské špičky reagují na Obamovy sankce spíše kriticky. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan poznamenal, že Rusko se sice soustavně snaží podkopávat americké zájmy, avšak reakce dosluhujícího prezidenta je přehnaná a jde o "příznačné zakončení osmi let nefunkčního přístupu k Rusku".
Nejvíce diplomatů vypověděly USA Rusku v roce 1986
Výběr případů vzájemného vypovězení diplomatů obou zemí (řazeno podle počtu vyhoštěných diplomatů):říjen 1986 - Vláda Ronalda Reagana vyhostila 55 ruských diplomatů. Akce byla mimo jiné odvetou za předchozí vyhoštění pěti amerických diplomatů z Ruska.
21. března 2001 - Americké ministerstvo zahraničí vyhostilo šest ruských diplomatů z USA a dalším 45 nařídilo opustit území. Oficiálně šlo o odvetu za zneužití amerického agenta pro špionáž ve prospěch Ruska. Moskva reagovala vypovězením čtyř diplomatů USA a nařízením dalším 46, aby opustili Rusko. Američtí diplomaté tak učinili 1. července.
29. prosince 2016 - Spojené státy vypověděly 35 ruských diplomatů a uzavřely dvě ruská pracoviště. Podle médií jde o odvetu za hackerské útoky proti americkým politickým institucím i jednotlivcům, které byly podle prezidenta Baracka Obamy zaměřeny i na ovlivňování prezidentských voleb.
8. května 2008 - Rusko vyhostilo tři americké diplomaty, podle tehdejšího ministra obrany USA Roberta Gatese šlo o odvetnou akci za vypovězení jednoho ruského diplomata v dubnu a druhého v listopadu 2007.
9. července 2016 - Rusko vyhostilo dva americké diplomaty v reakci na stejný krok Spojených států. Důvodem vzájemného vypovězení členů diplomatické mise byl červnový incident, při kterém ruská ostraha bránila americkému diplomatovi ve vstupu na ambasádu USA v Moskvě.
25. února 1994 - Spojené státy vyhostily radu ruského velvyslanectví Alexandra Lysenka ve Washingtonu jako reakci na odhalení agenta ruské rozvědky Aldricha Amese, který pracoval v ústředí CIA. Bylo to první vyhoštění diplomata Moskvy od roku 1986.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.