Spojené státy plánují v příštím týdnu vyslat do Středomoří speciální válečnou radarovou loď, která má být první součástí nově budovaného systému evropské protiraketové obrany. Nasazení radarové lodi je prvním krokem k realizaci čtyřbodového plánu rozpočítaného na příštích deset let, jehož smyslem je pokrýt evropský prostor sítí pozemních a námořních radarů a protiraket schopných zachytit a odvrátit případné ohrožení z Íránu. Plán loni schválil lisabonský summit Severoatlantické aliance.
Hlavní ředitel ministerstva obrany pro jadernou a protiraketovou politiku John Plumb řekl, že příští týden se z přístavu Norfolk ve státě Virginie vydá na půlroční misi do Středomoří válečná loď Monterey. Jejím úkolem bude položit základ k vybudování protiraketové obrany v této oblasti. "Je to první konkrétní projev našeho odhodlání bránit proti raketám naše síly v zahraničí, naše spojence a evropské partnery."
Podle plánu americké vlády má být prvním krokem k vytvoření obranného systému rozmístění radarů a protiraket na moři. Ještě letos k nim chce Pentagon přidat pozemní radary v jižní Evropě. Podle Plumba rozhodnutí o přesné lokalitě ještě nepadlo, Washington stále ještě o jejich rozmístění jedná s několika zeměmi.
Základem dalších fází bude rozmístění protiraketových střel v Rumunsku v roce 2015 a v roce 2018 v Polsku. Cílem je chránit evropské spojence NATO před raketami středního doletu s důrazem na odvrácení možné jaderné hrozby z Íránu.
Válečná loď Monterey je vyzbrojena dálkově naváděnými raketami a vyspělým radarovým systémem Aegis. Podobná plavidla USA ve Středozemním moři rozmístily už v roce 2009, ale Monterey je prvním z nich, které je přímou součástí evropského protiraketového systému.
Obrana NATO proti raketám středního doletu vyvolává námitky Ruska, které se nyní snaží nalézt možnost, jak se na fungování protiraketového systému podílet. Moskva má podezření, že obranný štít NATO může blokovat i odstrašující sílu ruských jaderných zbraní a vést k novému kolu zbrojení.
Představy NATO a Ruska o spolupráci na protiraketové obraně se ale zatím liší. Zatímco Západ trvá na pouhé výměně dat a informací, Rusko žádá přímou operační účast v obranném systému a kontrolu nad jeho fungováním.