USA začínají testovat civilní bezpilotní letouny

Zahraničí
2. 1. 2014 18:00
Zatím drony až na výjimky špehují a zabíjejí.
Zatím drony až na výjimky špehují a zabíjejí.

Přibližně za dva roky by měl být vzdušný prostor ve Spojených státech otevřen pro civilní drony. Na základní otázky s tím spojené zatím ale stále neexistují odpovědi. Například, co se stane, když se s bezpilotním zařízením přeruší spojení? Takové  a další otázky mají nyní zodpovědět testy.

Drony už déle nepatří do arzenálu armád nebo tajných služeb. Vlády, firmy anebo soukromníci v nich nacházejí užitečného pomocníka a mají o ně stále větší zájem. Regulérní vzdušný provoz dronů už nepatří do říše fantazie. Přinese ale mnoho problémů.

Drony se dostanou téměř všude, i před okno vaší ložnice.Jak je vyřešit, jak nový a nejspíše velmi čilý provoz na nebi koordinovat?

Americký Federální letecký úřad (FAA) nyní oznámil, že chce v tomto směru pokročit a zřizuje zkušební areály mimo jiné ve státech Aljaška, Nevada, New York, Severní Dakota, Texas a Virginie.

Vedle jiného se v nich začne zkoumat, jak má být zajištěna bezpečnost i v okamžicích, kdy pozemní řídící centrum ztratí s dronem spojení, či jak zabraňovat kolizím. Testování zahrnuje rovněž výcvik pilotů dronů.

Důležitým kritériem při vybírání zkušebních oblastí bylo, aby se testy uskutečnily v různých podmínkách.

Podle vyjádření Michaela P. Huerta, vedoucího administrátora FAA, se vybrané regiony odlišují ve své geografii, klimatu a hustotě leteckého provozu.

ScanEagle od Boeingu.

Testy se tedy uskuteční i ve vzdušném prostoru, kde je ve  zduchu tlačenice. Jde například o severozápad USA nebo hraniční pás mezi Nevadou a Kalifornií.

K uskutečnění zkoušek bylo vybráno šest institucí. Mezi nimi Griffiss Internation Airport, bývalá základna Air Force nedaleko města Rome ve státě New York a poloostrov Cape Cod v Massachusetts.

ScanEagle startuje.Do programu je zapojena i univerzita Virginia Tech (VT). Vysoká škola se má zaměřit na to, co se stane, když dron ztratí kontakt s pozemní stanicí.

Koncept FAA předpokládá, že letouny jako drony budou využívat k určování své pozice systém GPS. Počítače mají posílat obrázky vzdušného prostoru pilotům i bezpilotním letounům, k zabránění kolizí má docházet automaticky.

Úřad FAA plánuje integrovat během pěti let do leteckého provozu zhruba 7500 komerčních dronů. Příslušné testy by měly trvat do roku 2017.

Ve Spojených státech zatím potřebuje každý robot, který létá výše než 150 metrů, certifikát Federálního leteckého úřadu. O povolení k létání takového zařízení mohly dosud žádat jen oficiální místa - třeba policie, celníci nebo záchranáři. To se ale změní.

V budoucnu by mohl drony provozovat prakticky každý. Vyplývá to i ze zákona, který v únoru 2012 podepsal prezident Barack Obama. Podle něj by se se začleňováním dronů do leteckého provozu mělo začít v roce 2015.

Pozor na drony, změní váš život.Experti ale počítají s tím, že se věc odloží, že tento časový plán nelze dodržet.

Kritici navíc upozorňují, že je stáole nejasná i otázka ochrany dat. Drony se k jejich sběru hodí velmi dobře. Jak zabránit doslova zuřivému sbírání nejrůznějších informací, kterému propadly americké úřady? Zatím není jasné, jak by se takové záležitosti měly řešit.

V každém případě jde ale také o budoucí miliardový průmysl, o nějž se budou svádět těžké boje. Jak sdělil Huerta, jeho FAA už první licenci ke komerčnímu využití dronů udělila.

Získala jí ropná firma ConocoPhillips, která může nasadit u pobřeží Aljašky ScanEagle, tedy dron vyrobený Boeingem, který už USA využívají ke špionáži.

Autor: - pp -Foto: Pentagon , Profimedia , Boeing

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ