Počet útoků, při nichž útočník střelnou zbraní zabije nebo zraní větší počet lidí, v posledních letech ve Spojených státech dramaticky vzrostl. V uplynulém desetiletí byly přitom svědky většiny takovýchto násilností firmy a školy. Informuje o tom zpráva amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).
Studie, kterou FBI zveřejnil ve středu, se zabývala 160 incidenty z let 2000 až 2013, při nichž útočník postřílel větší množství osob.
Podle zprávy byl v prvních sedmi letech zkoumaného období průměr šest střelných útoků cílených proti davu lidí ročně. V druhé polovině zkoumaného období ale roční průměr vzrostl na více než šestnáct případů.
Toto období zahrnovalo i střelbu v kině Aurora v Coloradu z roku 2012 a na základní škole Sandy Hook v Newtownu ve státě Connecticut v témže roce či loňský masakr v budově vojenského námořnictva ve Washingtonu, kde útočník usmrtil dvanáct lidí, než padl při přestřelce s policií.
Celkem při popisovaných střelných útocích zahynulo nebo bylo zraněno přes tisíc lidí. Ve čtvrtině případů střelec spáchal sebevraždu dřív, než přijela policie. Kromě dvou případů se vždy jednalo o osamělého útočníka.
Většina útoků se odehrála ve firmě, ve škole či jiném vzdělávacím zařízení, další násilnosti se pak staly ve veřejných venkovních prostorách, ve vojenských a zdravotnických zařízeních či na místech, kam se věřící různých vyznání přicházejí modlit.
Tento týden v úterý zastřelil dva nadřízené čerstvě propuštěný zaměstnanec zasilatelské firmy UPS v americkém městě Birmingham, než sám ukončil střelnou zbraní svůj život. Střelec měl při incidentu na sobě pracovní uniformu UPS, o den dříve jej však firma ze svých řad propustila, což podle médií mohlo být příčinou jeho tragického činu. Policie dosud přesný motiv zjišťuje.
V USA jde v krátké době o další vraždu a sebevraždu spojenou se ztrátou pracovní pozice. Na konci července zastřelil zaměstnanec technologické firmy ArrowStream v Chicagu šéfa společnosti a pak sám sebe krátce poté, co byl sesazen na méně významné místo.
Cílem studie bylo najít společné znaky těchto násilností a pomoci místním úřadům lépe se připravit a lépe reagovat na případné další útoky v budoucnosti. "Velká většina těchto incidentů trvá pouze pár minut. Je proto zapotřebí naučit se a natrénovat nejlepší taktiku a techniky zásahu," uvedl agent FBI James F. Yacone.
Zpráva se zaměřila na případy, kdy ozbrojenec zahájil palbu do davu v obydlených zónách. Naopak se nevěnovala případům střelby, která souvisela s drogovým podsvětím, s činností zločineckých gangů nebo vyplývala z rodinných sporů.
Podle expertů je těžké určit, proč počet masakrů během let takovou měrou vzrostl, řada střelců se ale podle nich inspiruje předchozími případy.
"Fenomén napodobování existuje. Čím víc se takových význačných tragických událostí stane, tím víc osob, které se cítí být opomíjeny, nachází inspiraci v minulých útocích," prohlásil Jerome Simmons, odborník z FBI specializující se na chování zločinců.