USA ztratí <span>nejdůležitější základnu</span> v Jižní Americe

Zahraničí
7. 4. 2008 12:27
Američané na základně Manta už &quot;stříhají metr&quot;.
Američané na základně Manta už &quot;stříhají metr&quot;.

Americká armáda přijde o významný opěrný bod: leteckou základnu Manta v Ekvádoru. Po změně ekvádorské ústavy musejí být v zemi uzavřeny všechny zahraniční vojenské báze. Se změnou ústavního článku 5, který míří hlavně na vojenskou přítomnost Spojených států v zemi, vyslovilo souhlas 89 z 135 poslanců ekvádorského parlamentu.

Je to historický úspěch, museli jsem bojovat proti velkému tlaku zvenčí, citují latinskoamerické listy některé zákonodárce v hlavním městě Quitu.

Ekvádorský prezident Rafael Correa už dříve opakovaně oznámil, že příslušnou dohodu s USA, která vyprší roku 2009, nehodlá prodloužit.

Oficiálně slouží americká základna Manta boji s drogami v oblasti And. Když musel kdysi Pentagon vyklidit své pozice v Panamě, zřídil „předsunuté operační opěrné body" v Salvadoru, Ekvádoru a na karibských ostrovech Aruba a Curacao.

Jsou to poměrně malé základny, jež lze ale v případě potřeby rychle rozšířit.

Vedle toho americké ministerstvo obrany uvádí, že má ještě šest menších zařízení v Kolumbii a jedno v Peru.

Za nejdůležitější základnu USA v Jižní Americe se ale považuje Manta.

Ekvádorští generálové se domnívají, že z Manty byl letos 1. března logisticky podporován útok na ekvádorské území. Kolumbijská armáda při něm nejprve děly ostřelovala tábor kolumbijských povstalců z FARC v džungli u hranice mezi oběma zeměmi.

Poté do campu vniklo speciální kolumbijské komando, které mezi jinými zabilo druhého nejvýše postaveného muže FARC Raúla Reyse. Tato akce vyvolala v oblasti těžkou krizi.

V době kolumbijského útoku na ekvádorském území byl oblasti ve vzduchu americký vojenský letoun, jenž odstartoval z Manty. Američané tam mají i letouny včasné výstrahy a kontroly AWACS.

Ekvádorská armáda ale tvrdí, že kvůli nedostatkům ve smlouvě o užívání základny od Američanů nedostává žádné užitečné informace získané letouny AWACS, třeba k ochraně ekvádorských hranic. USA namísto toho posilují vojenskou spolupráci s Kolumbií, zvláště od roku 2000, kdy začal takzvaný Plan Colombia.

Od svého nástupu do úřadu v roce 2007 zaujímá ekvádorský prezident Correa vůči USA stále větší odstup. Loni se jeho země poprvé od roku 1959 neúčastnila společných námořních manévrů v Pacifiku.

Minulý týden v pátek Correa obvinil Spojené státy z infiltrace ekvádorských tajných služeb, a to v takové míře, že některé jejich složky Američané ovládli. CIA podle něj platí některé vysoké ekvádorské důstojníky. Z tohoto důvodu chce Correa domácí tajné služby důkladně reformovat.  

Foto. Reuters, AP a Pentagon.

Autor: - pp -

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ