Útočník ze základny Fort Hood se <span>probral z kómatu</span>

Zahraničí
9. 11. 2009 19:53
Střelec Nidal Malik Hasan.
Střelec Nidal Malik Hasan.

Střelec Nidal Malik Hasan.Postřelený útočník z americké vojenské základny Fort Hood se probral z kómatu a je schopen mluvit. Oznámil to v pondělí mluvčí armádní nemocnice, kde je major Nidal Malik Hasan ošetřován. Bývalý kazatel mešity ve Virginii, do níž docházel i Hasan, označil jeho čin za hrdinství. Armáda útočníka postaví před vojenský soud.

Podle mluvčího lékařského střediska Brooke Army byl Hasan v sobotu odpojen od dýchacího přístroje, je při vědomí a schopen mluvit. Jeho stav je stabilizovaný.

Hasanův útok na texaské základně se odehrál ve čtvrtek odpoledne tamního času. V otevřené administrativní místnosti začal střílet do neozbrojených kolegů, 13 lidí přitom zabil a dalších 30 zranil. Čtyřmi zásahy jej pak zneškodnila přispěchavší policistka a několik dnů ležel v nemocnici v kómatu.

PSALI JSME: Hrdinka z Fort Hood: policistka zneškodnila střelce
                     OBRAZEM: USA truchlí po útoku ve Fort Hoodu

Bývalý kazatel mešity v Virginii imám Anwar al-Awlaki, označil na svých webových stránkách Hasanův čin za hrdinství. Al-Awlaki na internetu uvádí, že američtí muslimové, kteří útok odsuzují, jsou pokrytci, kteří zrazují svou víru. Dodal, že jediný způsob, jakým může muslim ospravedlnit svou službu v americké armádě, je "pokračovat ve stopách mužů, jakým byl Nidal".

Imám al-Awlaki nyní žije v Jemenu. Ve Virginii kázal v kontroverzní mešitě Dar al-Hidžráh ve městě Great Falls. Jeho kázání Hasan navštěvoval ve stejnou dobu, kdy sem docházeli také dva ze skupiny strůjců teroristických útoků na New York a Washington před osmi lety.

ČTĚTE TAKÉ: Vyšetřovatelé: Střelba ve Fort Hood nebyla práce teroristů

Vojáci na základně Fort Hood vzpomínají na oběti střelce.Podle vyšetřovatelů byl al-Awlaki "spirituálním vůdcem" atentátníků. Podle muslimského kolegy ze základny Fort Hood se Hasanovi vždy "rozsvítily oči", když hovořil o hlubokém respektu k al-Awlakiho učení.

Britské orgány nedávno Al-Awlakimu zakázaly formou videokonference oslovit muslimské shromáždění v Londýně, protože ve svých kázáních podporoval útoky na britské jednotky a vyzdvihoval teroristické organizace.

Hasanovy návštěvy mešity mohou být pro vyšetřovatele z FBI důležitým dílem do skládačky, která by je měla dovést k motivu Hasanova činu. Zatím se jim však nepodařilo najít žádné stopy, že by byl s atentátníky z 11. září v jakémkoli spojení, třeba elektronickou poštou.

V americké armádě sloužil Hasan jako psycholog, bránil se však vyslání do Afghánistánu.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ