Útoky a obrana v kyberprostoru. Terminátoři na bojišti

Zahraničí
25. 2. 2011 06:30
Počítačem řízený granátomet XM-25.
Počítačem řízený granátomet XM-25.

Kybernetická válka je zatím pouze možností, u níž není prokázáno, zda k ní už mezi některými státy skutečně došlo. Rysy budoucích střetů mimo dosud obvyklá bojiště však začínají dostávat stále konkrétnější rysy. Na celém světě vznikají vojenské a špionážní struktury pro kybernetické útoky nebo obranu proti nim.

Současně vojenští stratégové investují miliardy dolarů do vývoje nových technologií. Cílem jsou mimo jiné vojáci s nadlidskou silou a novými schopnostmi, kteří by - pokud možno nezraněni - dokázali ovládat bojiště.

Výzbroj moderních armád se stále více přibližuje vizím ze science-fiction. Skutečnost dohání fantazii. Ještě v tomto desetiletí budou vojáci připomínat roboty z filmů o Terminátorech v podání Arnolda Schwarzeneggera. Že už nejde jen o utopii, dokazuje i poloautomatický granátomet XM-25, který se nedávno stal součástí výzbroje amerických a aliančních jednotek v Afghánistánu. Jeho použití je názorně zobrazeno na přiložené grafice.

Pozoruhodná je už samá helma "vojáka budoucnosti". Její součástí jsou kamera, tlumočník, speciální hledí, dýchací maska, displej a audiozařízení. Malá kamera zaznamenává dění za vojákem a mimo jeho zorné pole. Automatický tlumočník pomáhá překonávat jazykové bariéry při zahraničních misích, hledí je opatřeno nočním viděním a dýchací přístroj chrání proti jedovatým výparům a plynům.

vojak_bannerV helmě je zabudován displej spojený s armádním intranetem. Voják si na displeji může promítnout mapy, pozice spolubojovníků, známé postavení protivníka a další informace. K dispozici má i infračervenou kameru. Velitelé Pentagonu mohou komunikovat přímo s vojákem na bitevním poli.

Pokud jde o války v kyberprostoru, sázejí Spojené státy mimo jiné na automatizované systémy. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti chce během příštího roku zavést nový obranný systém proti computerovým útokům.

Software s názvem Einstein 3 odhaluje vetřelce ve veřejných sítích a automaticky přerušuje podezřelé aktivity, informuje on-line služba Infosecurity.

Kybernetické velení americké armády.Nyní úřad pracuje na instalaci obranného softwaru Einstein 2, verzi, která vyhledává podezřelé aktivity na síti a alarmuje odborníky obranné služby CERT. Následná verze číslo 3 má automaticky odrážet také škodlivé programy.

Organizace na ochranu občanských práv ale označují Einstein 3 za sporný, protože značná část je přísně utajována. Především to, v jakém rozsahu budou úřady analyzovat toky soukromých dat na internetu.

Kritizován je i fakt, že programování softwaru Einstein 3 pochází z dílen tajné služby NSA, jejíž pracovníci za Bushovy vlády tajně a bez schválení soudem odposlouchávali telefony amerických občanů a slídili v jejich počítačích.

Zřizování centrálních vojenských struktur obrany v kyberprostoru je ale mezinárodní trend. Ukázala to i nedávná bezpečnostní konference v Mnichově, kde toto téma patřilo k ústředním. Během minulého roku vznikly odpovídající struktury nejen v USA, ale i v dalších zemích NATO.

Modernizace výzbroje a výstroje vojáků postupuje rychle kupředu.Na aliančním velení SHAPE (Supreme Headquarters Alled Powers Europe) v Monsu u Bruselu pracuje údajně 130 specialistů na tom, aby chránili sítě NATO před malwarem (computerový program určený k vniknutí do počítačového systému nebo k jeho poškození) a útoky hackerů.

Washington soustředí kybernetickou obranu do tzv. Cyber-Command, kde se shromažďují a koordinují aktivity různých vojenských instancí a tajných služeb.

K vedoucím zemím, které se připravují na války na neviditelných frontách virtuálního světa, patří USA, Rusko, Čína, Francie a Izrael. „Cyber perfektně zapadá do bezpečnostního konceptu Izraele," pochvaloval si začátkem loňského roku generálmajor Amos Jadlin, náčelník izraelské vojenské rozvědky Aman. V kyberprostoru se podle Jadlina otevírají nové neomezené možnosti.

Za záhadnou sérií nehod, která loni sužovala íránský jaderný program, stál údajně právě židovský stát. Sabotáže po internetu...

Simulátor letadla F-35.

 

Autor: - pp -Foto: Pentagon

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ