Jsme velmi zranitelní
Ututlali v USA před veřejností vážný teroristický útok?
11.02.2014 08:45
Dosavadní zkušenosti ukazují, že vlády různých zemí informují své občany o terorismu a jeho hrozbách jen selektivně. To je pochopitelné. Někdy zase úřady straší terorismem, aniž k tomu existuje reálný důvod. To je pochopitelné méně, i když motivy "těch nahoře" jsou i v takových případech zjevné. Nejčastěji jde o snahu udržovat lidi ve strachu - důvody můžou být různé.
O mnoha teroristických útocích se tak veřejnost nikdy nedozví. Někdy se utajované (?) a citlivé informace na veřejnost přece jen dostanou, i když se zpožděním. Do této kategorie patří i zčásti záhadný útok z 6. dubna roku 2013 na jednu transformační stanici v kalifornském Silicon Valley.
Dosud neznámí útočníci tehdy nejprve přeřezali pod zemí umístěné optické kabely Matalcafu, podniku patřícímu Pacific Gas & Electric. Poté za pouhých 19 minut odstřelovači zničili 17 transformátorů tamní rozvodny. A zmizeli beze stopy ve tmě.
Policie našla na místě činu jen stovku prázdných nábojnic a hromádky z kamenů - ty tam zřejmě nahrnul někdo před útokem. Podle vyšetřovatelů posloužily nejspíše k tomu, aby střelcům označily nejlepší místa k palbě.
Trvalo celý měsíc, než byla škoda po útoku na transformační stanici opravena. Výpadku proudu, který by se kaskádovitě rozšířil na části území Kalifornie, zabránil elektrický podnik tím, že dodávky proudu rychle přesunul na vedlejší trasy, jež má k dispozici.
O případu neinformovalo loni na jaře žádné větší americké médium. Lidé se o něm nedozvěděli. FBI začala věc oficiálně vyšetřovat jako vandalství, byť se už tehdy v informovaných kruzích začalo hovořit o tom, že jde o mnohem více. A sice o terorismus. A že vyšetřovatelé prý věc úmyslně bagatelizují.
List Wall Street Journal čerstvě informoval o názoru Jona Wellinghofa, který byl v době útoku předsedou Federální energetické regulační Komise (FERC). Podle Wellinghofa šlo dosud nejtěžší teroristický útok na elektrickou síť na území USA. Nejspíše o test na útok ještě větší.
Ať tak, či onak, útok v San José zalarmoval elektrickou branži a politické instance. Na jednom jediném příkladu se více než zřetelně ukázalo, že nebezpečí pro elektrické sítě nečíhá pouze v kybeprostoru, kde se už déle svádějí těžké bitvy. Až směšně jednoduché je třeba fyzické zničení transformátorů, jež je pak nutné nákladně a zdlouhavě opravovat.
Americké elektrické koncerny si z útoku odstřelovačů berou poučení. O uplynulém víkendu informoval Dominion Virginia Power, že bude investovat půl miliardy dolarů do větší ochrany svých elektrických rozvodů a centrál.
Dominion zásobuje elektřinou severní Virginii, kde sídlí početné vládní agentury, dodavatelé pro armádu a bezpečnostní složky. Dále pak průmyslová centra a armádní základny a vojenské námořnictvo kolem přímořských měst Norfolk a Newport News. Výpadky proudu zde by mohly mít nedozírné následky.
Že se o útoku na kalifornskou rozvodnu nedozvěděla loni na jaře americká veřejnost, je možná dobře. Mohlo by to vzbudit zbytečný rozruch.
Smutnou pravdou totiž je, že proti útokům teroristům nejrůznějšího druhu jsou nejen Spojené státy mnohem zranitelnější, než si většina z nás umí představit.
Jde také o takzvané "měkké cíle", kterých je všude plno. Velmi zranitelné jsou i jaderné elektrárny a jaderná výzkumná zařízení. Nedávno zveřejněná studie Nuclear Proliferation Prevention Project (NPPP), vypracovaná na LBJ School of Public Affairs v Austinu, mimo jiné konstatuje, že proti velkému teroristickému útoku není dostatečně chráněn žádný ze 104 komerčních jaderných reaktorů ve Spojených státech.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.