V Americe se milujte a množte, v Číně ne!
10.06.2007 18:43
Potraty a sterilizace, k nimž čínští komunisti nutí ve snaze kontrolovat porodnost, mohou být důvodem pro udělení azylu, rozhodly americké soudy. První Američan čínského původu už na seznam občanů Spojených států z tohoto důvodu přibyl.
Stal se jím uprchlík na tichomořský ostrov Guam, americké zámořské území v západním Pacifiku. Přesvědčil soud, že mu v Číně hrozí sterilizace. Azyl mu byl poskytnut.
Na azyl čekají čínští manželé rovněž z Guamu. Na ostrov přijeli v roce 1991 původně jako zaměstnanci čínské firmy. Když jim smlouva vypršela, zůstali.
V roce 2002 jim vypršela i platnost víz a pracovních povolení, úřady je vypověděly ze země. Číňané se deportaci bránili soudně a před porotou zaznělo, že žena byla přinucena v roce 1980 k potratu. Komunističtí pohlaváři jej prý nařídili, protože v době, kdy otěhotněla, nebyla vdaná.
Federální odvolací soud ve středu rozhodl, že nucené potraty jsou důvodem k poskytnutí azylu. Manželé smějí ve Spojených státech zůstat už před vyřízením žádosti.
Čínská politika kontroly porodnosti je terčem kritiky ochránců lidských práv i představitelů západních zemí. Vžilo se pro ni označení politika jednoho dítěte, odvozené od předpisu, podle něhož rodiny ve městech víc dětí mít nesmějí pod pokutou za každé další. Venkované mohou mít děti dvě.
Spojené státy se budou muset připravit na čínskou uprchlickou vlnu. Politika jednoho dítěte se totiž v Číně uplatňuje už od sedmdesátých let. Jen v jediné provincii Kuang-tung bylo v roce 2001 provedeno na dvacet tisíc potratů a sterilizací. Provincie, v níž leží známý přístav Kanton, je přitom jen jedna ze třiceti čínských správních jednotek. Svědci hovoří o potratech, k nimž byly přinuceny ženy těsně před porodem.
Foto: TÝDEN
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.