V Argentině léčí alzheimera a <span>parkinsona tangem</span>

Zahraničí
10. 9. 2009 21:30
Pacienti ve víru tanga.
Pacienti ve víru tanga.

Pacienti ve víru tanga.Ve čtvrtém patře největší psychiatrické nemocnice v Buenos Aires tančí pacienti s lékaři a se sestřičkami tango. Před několika měsíci se někteří báli mluvit a jiní sotva udrželi při chůzi rovnováhu. Dnes líčko na líčko se svými partnery plují po parketu za tklivých melodií tradiční harmoniky.

Lékaři v tak vzdálených zemích jako Itálie a Austrálie používají světoznámého argentinského tanga k léčbě problémů jdoucích od Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby až po různé fobie a krize v důsledku rozpadu manželství, píše agentura Reuters.

"Při léčení nejde jen o terapie a léky, ale o to, dopřát pacientům pohodu, aby si sami sebe užili," říká psycholožka Trinidad Cochová, která vyučuje v týdenních kurzech tanga v nemocnici Josého Bordy v Buenos Aires. "Uvolní se a jejich nálepky zmizí. Už nejsme doktoři, sestry, hudebníci nebo pacienti. Jsme prostě tanečníci tanga," dodává, zatímco páry tančí v improvizovaném tanečním sále nemocnice.

Jsme prostě všichni tanečníci tanga, říká terapeutka.Cochová říká, že její výuka pacientům pomohla, oživila jejich zájem o to, jak vypadají, i o osobní hygienu.

"Na příští hodinu přijdou vykoupaní a dobře oblečení. To je velké zlepšení. Je to tak vděčné, vidět jejich odezvu."

Badatelé na lékařské fakultě Washingtonské univerzity zjistili, že když pacienti s Parkinsonovou chorobou navštěvovali hodiny tanga, jejich stav se zlepšil.

Složité kroky tohoto tance pomohly zlepšit paměť pacientů s Alzheimerovou chorobou v Británii. V Itálii je důvěra nutná k pevnému objetí při tangu a při jeho krocích vzad využívána v manželských poradnách.

"U tanga je výhoda, že je tu spousta různých stylů, z nichž je možné vybírat pro jednotlivé specifické pacienty," řekl Martin Soletano, předseda Mezinárodního sdružení léčby tangem se sídlem ve Walesu.

A takhle válejí v Buenos Aires tango profíci."V poradnách pro páry se soustředíte na objetí a na komunikaci; u pacientů s alzheimerem na osm základních kroků tanga; a pacientům s parkinsonem může pomoci tangová chůze, která vyžaduje mnoho graciéznosti a strnulosti."

Minulý měsíc se v Buenos Aires shromáždily stovky tanečníků na Mezinárodním festivalu tanga a mistrovství v něm.

Většina představení se konala v některém z nejelegantnějších městských divadel, ale organizátoři festivalu taky sponzorovali zvláštní představení na malé betonové scéně v nemocnici Josého Bordy.

Profesionální tanečníci Julio Duplaa, kterému je 70, a o dvacet let mladší Natacha Poberajová klouzali po nemocniční scéně, splývali jeden s druhým, předváděli složité figury. Když se jejich hlavy přimkly k sobě, obočí na obočí, pacienti jim nadšeně aplaudovali.

Sedmatřicetiletý Sergio Villa je částečně ochrnutý, protože si poškodil mozek dlouholetou konzumací drogy jménem paco, která je podobná cracku a je oblíbená v argentinských slumech. Lekce tanga mu pomohly zlepšit pohyb.

"Mám rád tu muziku," řekl. "Tango mi pomáhá líp chodit a není nad to, někoho vzít do náručí."

Foto: Reuters a ČTK/AP

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ