Brazilská Poslanecká sněmovna zahájila ostře sledovanou debatu o ústavní žalobě proti prezidentce Dilmě Rousseffové, jež má vyvrcholit hlasováním. Kdy k němu poslanci přikročí, není jasné. Pokud nejméně 342 z 513 poslanců dolní komory ústavní žalobu podpoří, debata se přesune do Senátu. Ten pak s konečnou platností rozhodne.
Šéf sněmovny Eduardo Cunha, který je považován za vůdce prezidentčiných odpůrců, v úvodním projev shrnul výhrady proti hlavě státu. Prezidentka je podezřelá z manipulace rozpočtovou statistikou v roce 2014, která měla umožnit její znovuzvolení. Může se stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí.
Rousseffová tvrdí, že se ničeho špatného nedopustila a nebyla z ničeho obviněna. Nynější tažení za své odvolání označuje za "puč" proti demokraticky zvolené vládě. Obviňuje své odpůrce, že svými útoky proti ní kryjí vlastní prohřešky.
Brazilská policie v hlavním městě před budovou parlamentu vztyčila dva metry vysoké a víc než kilometr dlouhé zábrany, které mají při očekávané mohutné demonstraci oddělit stoupence a odpůrce prezidentky Dilmy Rousseffové. Poslanci dolní parlamentní komory mají hlasovat o impeachmentu, tedy ústavní žalobě proti hlavě státu za její údajné machinace ve výkazech o státním rozpočtu. Přestože se Rousseffová usilovně snaží získat zastupitele na svou stranu, třetinu potřebnou k zablokování žaloby zajištěnou zatím nemá.
Pokud nejméně 342 z 513 poslanců dolní komory ústavní žalobu podpoří, debata se přesune do Senátu, jehož rozhodnutí může Rousseffovou funkce hlavy státu zbavit. Prezidentský úřad by v takovém případě převzal pětasedmdesátiletý viceprezident Michel Temer, který je ovšem zapleten do rozsáhlého korupčního skandálu kolem státní ropné firmy Petrobras a sám může čelit pokusům o odvolání.
Třetím v řadě je šéf Poslanecké sněmovny Eduardo Cunha, považovaný za hlavního odpůrce Rousseffové. Cunha čelí obvinění z praní špinavých peněz a úplatkářství a mohl by být rovněž zbaven úřadu. Do skandálu firmy Petrobras je údajně zapleten i šéf Senátu Renan Calheiros, který je dalším v řadě možných nástupců Rousseffové v prezidentské funkci.
Podle brazilských médií je podezřelá z korupce a dalších trestných činů víc než polovina poslanců, kteří jsou členy parlamentního výboru, jenž odvolání Rousseffové navrhl. Obvinění čelí celkem 60 procent členů brazilského zákonodárného sboru. V Brazílii existuje speciální zákon, podle něhož poslance a další vysoké politické činitele nemůže soudit běžný, ale pouze nejvyšší soud. Ten drží nad politiky ochrannou ruku.
Prezidentka je podezřelá z manipulace rozpočtovou statistikou v roce 2014, která měla umožnit její znovuzvolení. Může se stát první sesazenou brazilskou hlavou státu po téměř čtvrtstoletí. V roce 1992 tento osud potkal prezidenta Fernanda Collora de Mello, který dnes působí jako senátor.
V Brazílii se schyluje k hlasování o osudu prezidentky Rousseffové
Zahraničí
17. 4. 2016 16:25Dilma Rousseffová, prezidentka Brazílie.