Spojené státy nejen stáhnou část vojáků z Iráku, ale další jednotky v zemi budou hrát při operacích irácké armády jen podpůrnou úlohu. V pravidelném rozhlasovém projevu to řekl americký prezident George Bush.
Spojené státy to hodlají udělat, přestože v Iráku ještě čelí "velkým výzvám", řekl Bush, který již ve čtvrtek oznámil, že do konce roku stáhne z Iráku asi 8000 vojáků a do příštího července dalších asi 21 500. V prosinci USA zahájí v Iráku novou vojenskou fázi, během níž budou američtí vojáci stále méně vést operace, ale "budou při nich partnery iráckých jednotek a postupně na ně budou jen dohlížet", uvedl Bush.
Americký ministr obrany Robert Gates v pátek uvedl, že oproti nynějším asi 165 000 amerických vojáků v Iráku by jejich počet mohl být snížen do konce příštího roku až asi na 100 000. Je to zatím nejvýraznější omezení amerického kontingentu, o jakém kdy veřejně mluvil vysoký představitel administrativy.
Bush zdůraznil, že stahování Američanů bude záviset na bezpečnostní a politické situaci, nikoli na tlaku Kongresu.
"Kdybychom se nechali vytlačit z Iráku, posílilo by to všechny extremisty. Al-Kajda by získala další rekruty a další útočiště," řekl. "Naopak svobodný Irák neposkytne al-Kajdě útočiště a bude čelit ničivým ambicím Íránu."
Nicméně demokratický kongresman Tom Lantos v reakci na Bushův projev řekl, že Bushova válečná strategie selhala a je potřeba ji změnit.
"Rostoucí většina Američanů a poslanců tohoto Kongresu chce, aby se vojáci vrátili domů," uvedl Lantos. "Strategicky eskalace selhala," řekl o navýšení amerických jednotek asi o 30 000 vojáků, jímž chtěla Bushova administrativa letos zmírnit násilí v Iráku.
"Můžeme očekávat, že vláda bude stále žádat víc peněz, víc trpělivosti a víc obětí od našich vojáků v přesvědčení, že naše intervence v Iráku nakonec přinese ovoce," řekl demokratický kongresman. "Ale takový přístup není strategií a trpělivost Američanů s touto válkou mizí."
Demokrati, kteří mají většinu v obou komorách Kongresu, chtějí, aby vláda stanovila jasný harmonogram pro ochod z Iráku. Bílý dům nicméně tvrdí, že by to bylo kontraproduktivní a povzbudilo by to povstalce. Demokraté přitom nemají dostatečnou většinu, aby přehlasovali Bushovo veto.
Ilustrační foto: ČTK