Republikáni mají šanci zkomplikovat Demokratům život. Tedy, pokud v dnešních doplňovacích volbách do Senátu vyhrají. A šance tu je, protože podceňovaný republikán Brown v průzkumech vede.
Edward Kennedy byl senátorem za Massachusetts téměř 47 let. Loni zemřel a dnes se rozhoduje o tom, kdo jej nahradí. Není to volba ledajaká. Republikáni mají nejenom šanci proniknout do demokratické bašty, ale i zkomplikovat život Demokratům a především reformám prezidenta Baracka Obamy.
Ten si to dobře uvědomuje a proto ještě v neděli osobně přijel podpořit kandidátku demokratů Marthu Coakleyovou. "Pochopte, co je tady v Massachusetts v sázce. Jde o to, jestli půjdeme dopředu, nebo dozadu. Pokud jste byli v minulých volbách zapálení, potřebuji, abyste v těchto byli ještě zapálenější," řekl Obama na mítingu.
Těžko říct, jestli jí to pomůže. Byla si zpočátku tak jistá, že Scott Brown nemá šanci, že zaspala. V tomto ohledu to může připomínat souboj prezidentské kandidátky Hillary Clintonové a Baracka Obamy. Coakleyová se nyní snaží vše dohánět, ale Brown má v průzkumech náskok několika procent. Jak napsal list The Washington Post shromáždila proto tým sedmi tisíc agitátorů, kteří chodí dům od domu a přesvědčují voliče, a tří tisíc dobrovolníků, kteří obtelefonovávají obyvatele státu.
Scott Brown překvapivě získává především u nezávislých, ale i u demokratů. "Polovina mé rodiny, která volila Obamu je pro Browna," řekl listu elektrikář Dennis Sheenan. "Mají pocit, že nesplnil sliby. Řekl, že sjednotí zemi, ale nikdy jsem ji neviděl tak rozdělenou jako dnes. A to jsem vyrůstal v 60. letech v době Vietnamu."
Brown v kampani používá termín "politika naděje" v jasné narážce na kampaň Baracka Obamy, ve které slovo „naděje" hrálo dominantní roli. A není to poslední podobnost, ve velké míře využívá sociální sítě jako Twitter či Facebook. Tvrdí, že bude "41. hlasem" proti rozhazovačným demokratickým reformám, zvláště proti té zdravotnické, která je ústředním tématem Obamovy vlády.
Lidé na to slyší. Podle posledního průzkumu pro Washinton Post a ABC News navrhované změny ve zdravotnickém systému podporuje 44 procent Američanů, zatímco 51 procent je odmítá. O tom, že voliči vnímají souboj Coakleyové a Browna mnohem citlivěji může svědčit to, že podle odhadů by mohla volební účast překročit i padesát procent, což je mnohem více, než obvykle.
Pokud by Brown zvítězil, což bude známo zítra ráno, mohl by jako 41. hlas ve stočlenném Senátu komplikovat prosazování zákonů - demokraté by totiž už nemohli, jako doposud, bránit obstrukcím opozice. Na to potřebují minimálně 60 křesel.
Už jenom hrozba obstrukcí je velice silný signál a strany se obvykle snaží dohodnout. To by v důsledku zužovalo Demokratům manévrovací prostor. V neposlední řadě, letos na podzim proběhnou volby do třetiny Senátu a Sněmovny reprezentantů a prohra demokratů v jejich baště by nebyl dobrý signál.
Foto: ČTK/AP