Masakry, nemasakry... Americký prezident volá po zpřísnění zákonů o zbraních. Minulý týden při návštěvě Denveru ve státě Colorado prohlásil, že od masakru loni v prosinci na škole v Newtonu zemřely v USA kulkou více než dva tisíce lidí. Každý den, který čekáme, že proti tomu něco uděláme, umírají další a další spoluobčané, argumentoval šéf Bílého domu.
Jeho volání však zatím zůstává spíše oslyšeno. K výjimkám patří stát Connecticut, jenž přijal dosud nejtvrdší zákon o zbraních ve Spojených státech.
Tamní legislativa nově mimo jiné zakazuje prodej další stovky druhů útočných zbraní a omezuje maximální počet patron v zásobníku na deset. Minimální věk k legálnímu nákupu zbraní se zvýšil z 18 na 21 roků.
Connecticut zavádí i státní registr, jenž shromažďuje údaje o těch, které potrestali kvůli činům, v nichž hrály roli zbraně.
Proti větru vanoucímu z Bílého domu se naopak asi nejokatěji postavilo městečko Nelson ve státě Georgia.
Městská rada tam jednomyslně schválila návrh zákona (Family Protection Act), který držení zbraní přikazuje. Navíc musí být podle něj v každé domácnosti zásoba munice. Schválení nové legislativy se očekává příští měsíc.
Důvodem této iniciativy je také fakt, že mnohé dny nestráží v nelsonských ulicích více než pouhý jeden policista. To je pro zajištění bezpečnosti občanů málo.
Jak ale uvedl Huffington Post, úřady v Nelsonu nebudou nikoho nutit. Jde víceméně o dobrovolné ozbrojování. List dále doplňuje, že podobná iniciativa se ve městě neobjevuje poprvé.
Darujeme ti pušku
Že více zbraní znamená i více bezpečnosti, je v USA nově i mottem "Armed Citizen Project" (Projekt ozbrojených občanů), který zdarma vyzbrojuje lidi. Je paradoxně aktivní také ve městě Tucscon (Arizona), kde je ještě v živé paměti atentát se šesti mrtvými roku 2011.
Jde o cílenou provokaci? ptají se některá americká média. V každém případě dárci zbrani prohlašují, že je věnují těm, kdo je nejvíce potřebují. Jde prý hlavně o takzvané problémové čtvrti města, kde zbraně pomůžou chránit matky samoživitelky a majitele domů.
Sídlem Armed Citizen Project je Texas. Na svých webových stránkách organizace píše, že politici, kteří vystupují proti zbraním, jsou pro kriminalitu. Do konce letošního roku se mají zbraně rozdávat v 12 městech, mezi nimi v New Yorku, Detroitu a Chicagu.
Nyní je na řadě Tucson (Arizona). Rozdávání zbraní zde vyvolalo prudké reakce hlavně proto, že v lednu před dvěma lety zde Jared Lee Loughner střelil z blízkosti do hlavy kongresmanku Gabriellu Giffordsovou a zavraždil šest lidí.
Giffordsová se po těžkém zranění ještě stále úplně nezotavila. Intenzivně se zasazuje za větší kontrolu prodeje zbraní a přísnější zákony o zbraních.
Tucsonská radnice ovšem prohlásila, že projekt na rozdávání zbraní je legální. Začne se s ním v květnu. V Houstonu už zbraněmi obdarovali13 žen. Pořízení jedné zbraně plus trénink ve střelbě přijde na zhruba 400 dolarů.
Armed Citizen Project přijímá na svou činnost peněžní dary. Do začátku dubna se na jeho kontě sešlo 12 tisíc dolarů. Objevila se pochopitelně kritika, že peníze by šlo využít lépe. Třeba na potraviny pro chudé.
Kupujte, než to zakážou...
Američtí milovníci zbraní nyní kupují ve velkém náboje. V některých obchodech tak podle televizní stanice Fox News zůstaly už jen prázdné regály. Američané se totiž obávají, že kvůli zpřísňování zákonů o zbraních v celých Spojených státech nebude časem munice vůbec k dostání.
Jak uvedla televize ve své reportáži, v obchodě Walmart ve městě Albany je celý tento týden oddělení, kde bývala běžně munice, ze tří čtvrtin prázdné.
Jestliže si chce zákazník pořídit nějaké vybavení pro střelbu, musí podle prodavačů dorazit nejpozději do devíti hodin ráno, kdy chodí nové zboží.
Podobná situace panuje i v dalším nedalekém obchodě se sportovními potřebami, tam se dokonce vydávají pro zákazníky lístky s pořadím. Oba obchody zároveň omezily množství zakoupené munice na tři krabice za den na jednoho kupujícího.
Američan Mark Smith, který je velkým milovníkem lovu, se televizní stanici svěřil, že se raději předzásobil. Již na začátku ledna si nakoupil množství munice za více než 250 dolarů. "Nějak jsem cítil, že později může být nábojů nedostatek," uvedl Smith. A když nyní prochází mezi prázdnými regály v obchodech, zjišťuje, že udělal dobře.