Nejelegantnější obchodní třídu v metropoli Mexiku Avenida Presidente Masaryk lemují luxusní butiky. Zachtělo se vám pláště světoznámé značky Burberry? Obleku z módního domu Corneliani? Šátek od Gucciho? Máte-li dost peset, jsou vaše. Rozjíždí se však i nové odvětví: neprůstřelná móda.
Ve vedlejší ulici v rezidenční čtvrti Polanco je zastrčený obchod, který se podstatně liší od ostatních. Jeho sortiment hodně vypovídá o chmurném stavu bezpečnosti v této latinskoamerické zemi. V butiku Miguel Caballero, pojmenovaném po jeho kolumbijském majiteli, jsou všechny oděvy neprůstřelné, píše list International Herald Tribune.
Mají tu neprůstřelné kožené bundy a neprůstřelná trička s límečkem. "Pancéřová" lehká sportovní trika visí hned vedle ochranných větrovek, sportovních bund s kapucí a bílých smokingových košil.
Všichni z personálu si museli povinně obléci některý kus z oděvů, jejichž cena se pohybuje od několika set až po sedm tisíc dolarů (asi 126 korun), a nechat na sebe vystřelit. Testují tak účinnost materiálu, jehož složení je tajné.
Mezi zákazníky butiku jsou například venezuelský prezident Hugo Chávez nebo kolumbijská hlava státu Álvaro Uribe, o nejrůznějších členech královských rodin, filmových hvězdách a jiných prominentech nemluvě.
- Tak jak se Mexiko potýká s rostoucím násilím souvisejícím s drogami, roste i prodej, konstatoval zástupce firmy, ale odmítl uvést konkrétní čísla.
Ti, kteří do soukromého butiku zajdou, musejí nejprve projít detektorem kovů. Je tu chirurg, který končí v nemocnici pozdě v noci, a jde-li přes parkoviště ke svému autu, cítí se zranitelný. Je tu dodavatel tisku, který má mnoho zaměstnanců, a ti od něj odebírají noviny hodně časně ráno. Nedávno si do butiku přišel pro bundu, jež ho má při práci ochránit, kdyby se někdo pokusil ho zabít a sebrat mu svitky bankovek, které u sebe má.
Přicházejí sem i mexičtí politikové a podnikatelé. Některým bylo vyhrožováno, jiní chtějí obohatit už existující bezpečnostní opatření, která v mnoha případech zahrnují neprůstřelná auta, domácí alarmy a bodyguardy. "Nabízíme šanci na život," říká pracovník vedení butiku Javier Di Carlo.
V dnešním Mexiku se hodně střílí. Noviny jsou každý den plné zpráv o obětech. Někteří z mrtvých jsou obětí všedních zločinů, ale převážně v nich mají prsty drogové kartely, které kontrolují většinu mexického venkova. Tyto kartely uplácejí politiky a policisty a ve městech ležících na jejich tranzitních trasách se chovají jako stínové správní úřady. Zkřižte jim cestu a oni bez váhání stisknou spoušť.
Sílící drogové násilí spolu s růstem počtu únosů kvůli výkupnému Mexičany otřáslo. Výzkumy ukazují, že stále více jich investuje do ochranných opatření. Někteří lidé se snaží opatřit si zbraně, jejichž vlastnictví je přísně regulované, nicméně jsou na černém trhu k mání. Pro některé je "neprůstřelná móda" logickým krokem.
Všichni si to však nemyslí. Jon French, bývalý pracovník amerického ministerstva zahraničí, který nyní řídí bezpečnostní agenturu v mexickém hlavním městě, považuje neprůstřelné luxusní oblečení spíš za záležitost ega než čehokoliv jiného. Většina vražd - letos jich zatím bylo spácháno tři tisíce - je podle něj dílem obchodníků s narkotiky, kteří tak odstraňují konkurenci.
"Někteří členové vrstvy boháčů mají sklon k okázalosti," míní French. "Je to patrné z toho, že si pořizují bodyguardy a rychlé vozy. Ve společenském klubu na venkově pak plkají o tom, jak jsou chráněni. A teď se mohou chlubit: 'Koukejte, nosím na těle pancíř!'"
Caballero, který otevřel svůj mexický obchod před dvěma lety a od té doby expandoval do Guatemaly, Johannesburgu a Londýna, však odporuje a vysvětluje, že má pro své klienty věrnostní klubový program. Pod názvem Survivor's Club je přístupný každému, komu jeho ochranné oblečení zachránilo život. Řady členů klubu se podle něj neustále rozrůstají.
Aby zamezil tomu, že bude oblékat "ty zlé", nenápadně si Caballero opatřuje o svých zákaznících informace. Porovnává jejich jména se seznamy lidí na útěku, které sestavují americká a mexická vláda. Zdůrazňuje, že jeho oblečení není určeno pro válku, která zuří v některých částech Mexika, kde drogoví vrazi používají k likvidaci konkurence granáty a raketomety. Chránit prý má proti nahodilému pouličnímu násilí.
Foto: AP, archiv