V New Hampshire vyhrála <span>Clintonová a McCain</span>

Zahraničí
9. 1. 2008 02:26
Senátor John McCain
Senátor John McCain

Hillary Clintonová se s manželem a dcerou raduje z vítězství.Hillary Clintonová odvrátila hrozící katastrofu a o pár procent porazila v newhampshireských primárkách Baracka Obamu. Republikán Mike Huckabee nedokázal zopakovat úspěch z Iowy a skončil daleko za vítězem Johnem McCainem.

VÍCE FOTOGRAFIÍ: ZDE

Vítězství na svou stranu, po sečtení 96 procent hlasů, na republikánské straně strhnul John McCain, kterého přitom americká média v létě již odepisovala.

Za arizonským senátorem, který získal 37 procent hlasů, se umístil s pětiprocentní ztrátou bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney. Pro Romneyho jde o fatální prohru, neboť v Iowě propadl a hampshirské primárky potřeboval vyhrát.

Macův návrat

„Dnes jsme jim ukázali, jak vypadá návrat,“ prohlásil bělovlasý senátor před svými stoupenci, kteří skandovali „Mac je zpět“. V New Hampshire totiž McCain zvítězil již v roce 2000 a velké úsilí sem upřel během své kampaně i letos.

Jednasedmdesátiletý McCain, veterán z Vietnamu, který podporuje válku v Iráku a zastává umírněnější přístup k nezákonným přistěhovalcům, dokázal zvítězit i přes to, že jeho kampaň ještě před několika měsíci čelila nedostatku peněz a vážným personálním problémům.

Senátor John McCainTřetí je u republikánů vítěz iowských primárek Mike Huckabee s jedenácti procenty. Ten však prohlásil, že mu bronz z New Hampshire bude stačit. 

Bývalý newyorský starosta Rudolph Giuliani, jehož Huckabee v minulých dnech sesadil z dlouhodobé pozice favorita republikánských preferencí, získal v New Hampshiru devět procent hlasů a čtvrtou příčku.

U demokratů dlouho vývoj jasný nebyl. Dlouhodobou favoritkou byla Clintonová. Poslední předvolební odhady ale dávaly největší šance Baracku Obamovi, který tak měl po úspěchu v Iowě pokračovat ve své vítězné jízdě. 

Vybrečené vítězství

Výsledky hlasování v New Hampshire 

DEMOKRATÉ

Hillary Clintonová - 39%

Barack Obama - 36%

John Edwards - 17%

Bill Richardson - 5%

 

REPUBLIKÁNI

John McCain - 37%

Mitt Romney - 32%

Mike Huckabee - 11%

Rudy Giuliani - 9%

Ron Paul - 8%

S devětatřiceti procenty ale nakonec přeci jen překvapivě vyhrála jeho hlavní rivalka. Obama měl o celá tři procenta méně, v praxi to ale znamenalo rozdíl pouhých 7 tisíc.

Hillary Clintonová potřebovala v New Hampshire zvítězit, aby si napravila pošramocenou reputaci a dala impuls své kampani po prohře v Iowě. Podařilo se jí to díky slzám a manželu Billovi.

Stejně jako v iowě jsou i primárky v New Hampshire důležitým indikátorem pro voliče v ostatních státech. Za poslední půlstoletí se podařilo jen dvěma prezidentům dobýt Bílý dům a nevyhrát v New Hampshire. V roce 1992 to byl manžel Clintonové Bill Clinton a o osm let později se to povedlo i současnému prezidentovi Georgi Bushovi.

Clintonovou podpořily hlavně ženy, které se na rozdíl od Iowy obrátily k Obamovi zády. Podle analytiků na voličky zapůsobilo senátorčino pondělní emotivní vystoupení, v němž se slzami v očích mluvila o stresech, jimž je v kampani vystavena.

Clintonové a manažerům její kampaně se tak konečně podařilo částečně vylepšit negativní image chladné a vypočítavé kariéristky. 

Barack Obama v New Hampshire neuspěl podle svého očekávání.Zafungovala i další osvědčená zbraň - manžel Bill, který rozhořčeně bránil svou ženu proti novinám, které ji prý nespravedlivě odepsaly.

V New Hampshire je rovněž daleko silněji zastoupena starší generace voličů, kteří dávají přednost ostřílenější bývalé první dámě před jejím mladším a politicky
méně zkušeným soupeřem.

Obamova sázka na mladé a nezávislé voliče, která mu přinesla vítězství při stranických shromážděních minulý čtvrtek v Iowě, proto tentokrát na první místo nestačila.

Místní obyvatelstvo je navíc známo tím, že s oblibou hlasuje jinak, než jak ukazují předvolební průzkumy a noviny.

Další štace

Svého kandidáta si až těsně před volbou vybralo podle CNN osmnáct procent republikánů a patnáct procent demokratů. Lidé celý den proudili do volebních místností a účast dosáhla téměř půl milionu z celkových 1,2 milionu obyvatel státu. Je to téměř jednou tolik co v roce 2004.

"Dejme nyní společně Americe takový návrat, jaký New Hampshire právě dal mně," pronesla Clintonová v televizí přenášeném projevu, v němž poděkovala newhampshirským demokratům za podporu.

Nepřestává doufat, že ji zdejší úspěch bude provázet i do dalších kol, z nichž nejvýznamnější bude tzv. "Superúterý", kdy se 5. února bude hlasovat v celkem 20 státech, včetně Kalifornie, New Yorku a New Jersey.

Obama ji ale stále může ohrozit. Volby v New Hampshire totiž opět potvrdily, že afroamerický senátor dokáže výzvami ke změně a k překonání politických rozepří kolem sebe soustředit širokou koalici voličů různé barvy pleti, mladých lidí, odpůrců války v Iráku a obecně nespokojených občanů.

Tato schopnost může být významná při nadcházejících stranických shromážděních v Nevadě, kde by Obama mohl získat podporu vlivných kuchařských odborů, či při primárkách v Jižní Karolíně, kde polovinu demokratických voličů tvoří černoši.

Foto: AP

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ