V New Yorku odzvonilo prodeji jídla v jednorázových obalech

Zahraničí
1. 1. 2019 14:51
Také EU plánuje zákaz plastů na jedno použití.
Také EU plánuje zákaz plastů na jedno použití.

V New Yorku od Nového roku platí zákaz prodávat potraviny v jednorázových plastových obalech. Vychází se z toho, že recyklace těchto kontejnerů je ekonomicky neúnosná. Počínaje úterkem nesmějí newyorské obchody a restaurace prodávat a nabízet jídlo v plastových obalech na jedno použití včetně krabiček, pohárků, podnosů a misek.

Výjimkou jsou podle newyorského hygienického úřadu obaly, do nichž bylo jídlo vloženo před prodejem v daném zařízení, misky, v nichž se prodává syrové maso, a plasty sloužící k ochraně zboží při přepravě.

Podniky, kterých se nařízení týká, mají šestiměsíční lhůtu, v níž se musejí novým požadavkům přizpůsobit. Po jejím vypršení, tedy po 30. červnu, mohou být potrestány pokutou, která se bude stupňovat podle toho, pokolikáté bude podnik přistižen. Při třetím a vyšším přestupku to bude tisíc dolarů (22 tisíc korun).

Při prodeji potravin se mají využívat vhodnější obaly, například z hliníku, pevných plastů, papíru, skla a kompostovatelných materiálů.

O omezení plastových obaů usiluje také Evropa. Británie hodlá zdvojnásobit na deset pencí (2,9 korun) poplatek za plastové tašky při maloobchodním prodeji. Evropská komise loni navrhla zakázat plastové výrobky na jedno použití. Zákaz, který zatím existuje v prozatímní podobě, má začít platit za dva roky.

Autor: ČTK Foto: , pixabay/Hans

Další čtení

Německo si předvolalo ruského velvyslance, důvodem jsou ruské hybridní útoky

Zahraničí
12. 12. 2025

EU zmrazila ruská aktiva na neurčito, Maďarsko a Slovensko byly proti

Zahraničí
12. 12. 2025

Slovenský parlament potvrdil zrušení současného úřadu pro whistleblowery

Zahraničí
12. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV