Američtí zákonodárci si opět vzali do hledáčku francouzskou železniční společnost SNCF. Skupina senátorů navrhla zákon, který by ji označil jako zodpovědnou za transporty francouzských Židů do vyhlazovacích táborů za druhé světové války. Norma by přeživším umožnila, aby SNCF napadali u soudu.
Autorem návrhu je demokratický senátor Chuck Schumer, podpořili ho ale i kolegové z řad republikánů. Pokud by vstoupil v platnost, pro americké občany by bylo možné, aby žalovali železniční společnosti, které se podílely na deportacích Židů.
Organizace těch, kteří přežili holocaust, věří, že SNCF už by se pak nemohla schovávat za zákon o imunitě zahraničních společností v USA (Foreign Sovereign Immunities Act).
Obdoba návrhu byla předložena ve Sněmovně reprezentantů v dubnu. Podobný návrh zákona se v Kongresu objevil i před dvěma lety, tehdy ale skončily snahy skupiny kongresmanů neúspěchem.
Ve stejné době se SNCF za svou roli v deportacích Židů poprvé omluvila. Společnost ale dále trvá na tom, že k jejich převážení byla donucení německými okupanty. Upozorňuje také, že za války byly popraveny dva tisíce jejích vlastních pracovníků.
V letech 1942 až 1944 odvezly vlaky SNCF do vyhlazovacích táborů asi 76 tisíc francouzských Židů a dalších skupin obyvatel. Většina z nich skončila v Osvětimi.
Příbuzní obětí a ti, kteří holocaust přežili, dlouhá léta usilují o to, aby SNCF za svůj podíl na nacistických zločinech nesla zodpovědnost. Organizace Coalition for Holocaust Rail Justice (OCHRJ), v níž se v USA sdružují, věří, že zákon se konečně podaří přijmout.
"Čekat sedm desítek let na to, aby společnost přijala zodpovědnost za smrti a utrpení, které způsobila, je příliš dlouho," uvedl za sdružení Leo Bretholz.
"Je to přes sedmdesát let od chvíle, kdy první transporty SNCF vyjely z Drancy (město na severovýchodním předměstí Paříže, kde byl za války koncentrační tábor - pozn. red.) do německých táborů. Tu noc, kdy jsem vyskočil z vlaku mířícího do Osvětimi, si ale stále pamatuji, jako kdyby to bylo včera," dodává.
Patří mezi necelá tři procenta lidí, kteří transporty z Francie přežili. Mnoho lidí umíralo už během cesty. Například ve vlaku z Compiègne do Buchenwaldu, vypraveného v červenci 1944, zemřelo podle údajů OCHRJ během cesty z 2166 lidí 536.
Nové emoce v celé věci vyvolává fakt, že SNCF se v USA uchází o zakázky na provozování vysokorychlostní železnice za miliardy dolarů. OCHRJ a podobné organizace se jí v tom snaží všemi možnými prostředky zabránit.