Demografický předěl
V USA poprvé netvoří většinu lidí protestanti
09.10.2012 11:00
Vůbec poprvé v historii Spojených států netvoří většinu obyvatelstva protestanti. Vyplývá to ze studie organizace Pew Research Center, podle níž se nyní považuje za protestantské křesťany "jen" 48 procent dospělých Američanů.
Hlavní příčinou poklesu počtu protestantů je rostoucí počet Američanů, kteří se nehlásí k žádné církvi - je jich už 19,6 procenta. Mezi nimi jsou nejen věřící, kterým nevyhovuje žádná církev, ale i agnostici a ateisté. Před pěti lety jich bylo 15 procent a v roce 1990 jen osm procent.
Podle studie se ústup protestantů dal očekávat vzhledem k dlouhodobému trendu. Před pěti lety tvořili protestanti 53 procent Američanů a rok za rokem jejich podíl postupně klesal. Tento trend se projevuje i ve veřejném životě. Například v devítičlenném Nejvyšším soudu není ani jeden protestant, rovněž ani jeden z republikánské dvojice kandidátů v nadcházejících prezidentských volbách není protestant - Mitt Romney je mormon a viceprezidentský kandidát Paul Ryan katolík.
Ke katolíkům se nyní v USA hlásí 22 procent obyvatel, k mormonům dvě procenta a k dalším náboženstvím šest procent.
Růst nábožensky "nezařazených" má i politické důsledky, protože tito Američané volí ve velké většině demokraty. Podle Pew Research Center je tato skupina pro demokraty stejně důležitá jako konzervativní křesťané pro republikány.
Navíc lze očekávat, že jich bude přibývat, vzhledem k tomu, že třetina dospělých do 30 let se nehlásí k žádné církvi, zatímco v kategorii nad 65 let je to jen devět procent. Na druhou stranu mívají věřící oproti bezvěrcům více dětí.
I když se představitelé církví obávají, že odklon části Američanů od organizovaných církví povede k odlivu víry jako ve velké části západní Evropy, Spojené státy zůstávají podle studie nadále velmi náboženskou zemí. Na 79 procent dospělých se zde při průzkumech stále hlásí k nějaké církvi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.