V USA se opět demonstrovalo kvůli černochům zabitým policií

Zahraničí
9. 7. 2016 09:30
Demonstrace v New Yorku.
Demonstrace v New Yorku.

Do ulic několika amerických měst v pátek opět vyšly tisíce lidí, kteří demonstrovali kvůli smrti dvou černochů zastřelených tento týden při policejních kontrolách. Největší protest zažila Atlanta, davy demonstrantů se však objevily i v New Yorku, Filadelfii, San Francisku a Phoenixu. Protesty byly nenásilné, zatčena byla desítka lidí.

Ve čtvrtek se podobné protesty v Dallasu staly místem hromadné vraždy pěti policistů, které zastřelil muž s odstřelovací zbraní. Pachatele policie zabila. Motiv byl zřejmě rasistický: vyšetřovatelé útočníka identifikovali jako pětadvacetiletého černocha Micaha Xaviera Johnsona, který vyjednávačům podle médií řekl, že jeho cílem jsou bělošští policisté.

Demonstrace, které se konaly o den později, v pátek večer místního času (dnes nad ránem SELČ), tak provázela mimořádná bezpečnostní opatření. Na protestní pochod tisíců lidí v Atlantě dohlížely posádky desítek policejních vozů, podle starosty Kasima Reeda však k žádným větším střetům mezi účastníky demonstrace a policisty nedošlo, zatčeno bylo deset lidí.

Federální ministerstvo spravedlnosti ve čtvrtek zahájilo vyšetřování smrti černochů v Minnesotě a v Louisianě, kteří zemřeli při policejních zásazích. V Minnesotě byl několika výstřely při běžné dopravní kontrole ve středu zabit Philand Castile, kterého policisté zastavili kvůli rozbitému světlu jeho vozu. V Louisianě o den dříve zemřel Alton Sterling, jehož policie kontrolovala na základě anonymního oznámení, že má zbraň.

Oba incidenty podobně jako mnoho podobných v minulosti vyvolaly pochybnosti o přiměřenosti policejního zásahu. Největší debaty o policejním násilí způsobilo zabití Erika Garnera v New Yorku a Michaela Browna ve Fergusonu na předměstí St. Louis.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Craig Ruttle

Další čtení

ilustrační foto

Noční ruské údery na přístavy v Oděse, poškodily i loď pod vlajkou Slovenska

Zahraničí
26. 12. 2025

Americké síly se zaměří na vymáhání sankcí proti Venezuele

Zahraničí
25. 12. 2025
ilustrační foto

Ministerstvo uvedlo, že v souvislosti s Epsteinem prověřuje milion dokumentů

Zahraničí
24. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV