Jeho velikost vzbuzuje údiv. A jeho mise je přísně tajná. Armáda Spojených států vypustila krátce před půlnocí z neděle na pondělí z Floridy nový špionážní satelit, jenž je podle zprávy Národní agentury pro letecký průzkum (NRO) označován za největší na světě.
Satelit s označením NROL 32 je údajně součástí celé nové flotily odposlouchávacích centrál. Žádné další podrobnosti NRO neoznámila.
Na zemskou orbitu vynesla družici raketa Delta IV Heavy. K nočnímu nebi se vznesla ze startovacího komplexu 37 vojenské letecká základny na Mysu Canaveral.
Nová družice podle brigádního generála letectva Eda Wilsona podpoří prostředky NRO k zajištění obrany země, napsal zpravodajský server msnbc.com.
Přesný účel satelitu, který je označován jako NROL-32, je utajován, nicméně se předpokládá, že jde o zařízení "k odposlouchávání s obrovskou sběrnou anténou", poznamenal cbsnews.com.
Podle kosmického experta Teda Molczana je družice pátou ze série satelitů zvaných Mentor. "Patří mezi vůbec největší satelity, které kdy byly rozmístěny na oběžné dráze," řekl Molczan magazínu Spaceflight Now. Satelity Mentor sbírají z geostacionární oběžné dráhy kolem Země rádiové signály. Jsou považovány za náhradu starších modelů družic Magnum/Orion.
Podle expertů váží mentory asi 5,2 tuny a mají obrovské radiové paraboly, jejichž průměr je odhadován na sto metrů. Rozměrná anténa se rozvine, jakmile zařízení dosáhne určené pozice.
Letos v září vypustila NRO do vesmíru špionážní satelit NROL 41.
Čerstvé tiskové oznámení ze strany NRO je svým způsobem pokrokem a novinkou. Dlouhou dobu National Reconnaissance Office oficiálně jako by vůbec neexistoval. Provoz amerických špionážních satelitů měl zůstat utajen. Miliardové částky na jeho rozpočet byly vždy poskytnuty jiným organizacím, špehové pracovali v skrytu.
Mezitím se ale NRO alespoň trochu otevřela veřejnosti - a provozuje dokonce jakési tiskové oddělení. I proto nyní svět ví o NROL 32.
Ovšem bez dalších bližších údajů. Nezveřejnila se ani taková informace, jako kdo družici postavil.
Že je NROL 32 největším satelitem, jaký kdy člověk vypustil do kosmu, oznámil na jedné odborné konferenci letos v září šéf NRO Bruce Carlson. Hrubou představu si lze udělat srovnáním s "konkurencí".
Evropská výzkumná družice Envisat váží osm tun. A za největší komerční satelit v dosavadních dějinách astronautiky platí sedmitunový Terre Star 1 (má 18 metrů dlouhou anténu), který loni v létě vynesla na oběžnou dráhu evropská raketa Ariane V. NROL 32 by měl být ještě o trochu větší.
Konsorcium United Launch Alliance (ULA), v jehož rámci na vývoji raket Delta IV spolupracují firmy Lockheed Martin a Boeing, start kvůli tajnému nákladu okomentovalo až sedm minut po odpálení.
Raketa odstartovala v neděli ve 23.58 SEČ po několikaměsíčním zpoždění. ULA i letectvo USA původně počítaly se čtvrtečním startem. Kvůli komplikacím na zařízení, které se stará o uvolnění rakety z odpalovací plochy, byl nejprve start odložen na pátek. Během plnění nádrží palivem se ale v levé i pravé nosné raketě nečekaně objevily problémy s vadnými indikátory teploty, což si vynutilo další odklad.
Delta IV Heavy je největším bezpilotním raketovým nosičem, který mají v současné době USA ve výzbroji. Tento nejvýkonnější typ raket Delta IV dokáže na nízkou oběžnou dráhu vynést téměř 26 tun nákladu, na geostacionární dráhu pak necelých 11 tun.