Pokus o atentát
Venezuela identifikovala pachatele dronového útoku na Madura
06.08.2018 20:12
Venezuelské úřady identifikovaly lidi odpovědné za sobotní výbuch bezpilotního letounu, který prezident Nicolás Maduro označil za atentát vůči své osobě. Prohlásil to generální prokurátor Tarek William Saab, podle něhož mohou být i obviněni z pokusu o vraždu či protistátního spiknutí. Zatímco opozice se obává, že vláda využije čin k raziím proti oponentům Madurova autoritativního režimu, prezidentovi stoupenci jej vyrazili podpořit do ulic Caracasu.
Incident se stal během sobotních oslav vzniku Národní gardy a na Twitteru se k němu přihlásila neznámá opoziční skupina, která se označuje za spojení "vlasteneckých vojáků a civilistů loajálních venezuelskému lidu". Poslala prý bezpilotní stroje s trhavinou nad shromáždění, kde řečnil Maduro, avšak armáda je sestřelila.
Venezuelské úřady v neděli oznámily, že zadržely šest podezřelých. Podle Saaba již identifikovaly lidi, kteří opatřili drony výbušninami. Znají i jejich spolupracovníky i kontakty v zahraničí.
Socialistický prezident již dříve prohlásil, že za útokem stojí venezuelská krajní pravice podporovaná kolumbijským prezidentem Juanem Manuelem Santosem. Vedení Kolumbie již v neděli jakoukoli účast na útoku rázně odmítlo.
"Nemějte obavy. V sobotu jsem měl na práci daleko důležitější věc, křtil jsem svou vnučku Celeste," vzkázal na Twitteru s nadsázkou Madurovi Santos, jehož venezuelský prezident již několikrát obvinil, že mu usiluje o život.
Al Presidente @NicolasMaduro: No se preocupe. El sábado estaba en cosas más importantes, bautizando a mi nieta Celeste.
- Juan Manuel Santos (@JuanManSantos) 6. srpna 2018
Venezuelu sužuje katastrofální ekonomická situace
Představitelé opozice nadále dávají najevo obavy, že neoblíbenému prezidentovi může událost posloužit jako záminka k zavírání jeho oponentů. Ve Venezuele se v posledních týdnech množí protesty proti vládě kvůli katastrofální ekonomické situaci v zemi. Lidem chybějí základní potraviny, léky, stále častější jsou v řadě regionů mnohahodinové výpadky elektrické energie i dodávek vody. Někde kolabují i veřejné služby.
V zemi se podle listu El Nacional jen v červenci konalo téměř 600 protestů, vesměs ve snaze upozornit na nevyhovující životní podmínky.
V pondělí naproti tomu na výzvu vlády vyšlo do ulic metropole několik tisíc Madurových stoupenců, kteří si přejí pokračování socialistické vlády. Průvodu se zúčastnila řada politiků včetně Diosdada Cabella, předsedy ústavodárného shromáždění, kterým Maduro nahradil legitimně zvolený parlament ovládaný opozicí. Cabello během demonstrace prohlásil, že "násilné křídlo pravice překročilo rozumnou mez".
"Nikdy nebudou vládnout této zemi, ani po dobrém, ani po zlém, a činy jako tento je od toho vzdalují ještě více," řekl Cabello.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.