Venezuelská Národní volební rada oznámila, že přepočítá 46 procent hlasů odevzdaných v nedělních volbách. Částečně tak ustoupila nátlaku neúspěšného kandidáta na venezuelského vůdce Henriqua Caprilese, který požadoval přepočítání všech hlasů. Podle Caprilese se nyní ukáže, že prezidentem měl být on.
Dosud bylo přepočítáno 54 procent hlasů. Nyní se tak stane i se zbývajícími 46 procenty.
Nástupce Cháveze Nicolás Maduro však již dnes složí přísahu.
"Jsme tam, kde jsme chtěli být," komentoval toto rozhodnutí v noci na dnešek Capriles. Ve stejnou dobu se scházeli v peruánské Limě jihoameričtí prezidenti, aby na krizové schůzce projednávali povolební vývoj v Venezuele.
Není jasné, zda právě na tomto setkání "nezatlačili" někteří z jihoamerických vůdců na Madura, aby přepočítání hlasů povolil. Jisté bylo nicméně jedno: Chávezovi a tedy i Madurovi lidé mají v rukou veškerou moc v zemi, rozhodnutí Národní volební rady tedy muselo mít požehnání venezuelské vlády.
Přepočítány by měly být hlasy z asi 12 tisíc elektronických volebních přístrojů, celou akci rada zahájí příští týden a podle jejího šéfa Tibisaye Luceny bude trvat nejméně měsíc.
Nicolás Maduro v prezidentských volbách zvítězil o pouhých 267 tisíc z celkového počtu 14,9 milionu odevzdaných hlasů. Tato čísla nezahrnují více než 100 tisíc hlasů ze zahraničí, přičemž při volbách loni v říjnu 90 procent Venezuelanů v zahraničí hlasovalo pro opozičního vůdce Caprilese. Tehdy ještě kandidoval proti Hugovi Chávezovi.
Na setkání v Limě získal nově zvolený venezuelský prezident Nicolás Maduro podporu celé Unie jihoamerických národů (UNASUR), která čítá dvanáct členů. Vůdci Latinské Ameriky však zároveň uvítali přepočítání hlasů v zemi. Jak ve svém prohlášení dodali, "obě strany by se měly snažit vyhnout násilí, které ohrožuje sociální smír v zemi". Z Limy většina prezidentů odcestovala právě do Caracasu, aby se zúčastnili Madurovy slavnostní inaugurace.