Venezuela má sama dospět k řešení krize, míní Kreml

Zahraničí
4. 2. 2019 11:34
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro.

Kreml kritizoval uznání předsedy venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely ze strany evropských států. Ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov tento krok odsoudil jako "snahy jiných zemí legitimizovat uzurpaci moci a vměšování do vnitřních věcí Venezuely".

"Řešit vnitropolitickou krizi ve Venezuele mohou pouze Venezuelci sami," zdůraznil mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina. "Vnucování nějakých řešení či snahy legitimizovat pokus o uzurpaci moci představují z našeho hlediska přímé i nepřímé vměšování do vnitřních věcí Venezuely," dodal Peskov.

Španělská vláda jako první z Evropské unie oficiálně uznala Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely. K Madridu se postupně přidávají další evropské země, totéž na twitteru či v médiích uvedli například ministři zahraničí Francie, Švédska, Británie či Dánska a také rakouský kancléř Sebastian Kurz.

Stalo se tak poté, co Španělsko a několik dalších evropských zemí dalo autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi lhůtu k vyhlášení nových prezidentských voleb. Maduro to ale splnit odmítl s tím, že se "nezachová zbaběle".

Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident 23. ledna při masových demonstracích. Učinil tak poté, co parlament neuznal druhý mandát prezidenta Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb. Jako první Guaidóa podpořily Spojené státy a po nich asi dvě desítky dalších zemí, většinou amerických. Naopak Rusko, Čína nebo Turecko stojí za Madurem.

Autor: ČTK , TASSFoto: ČTK , Ariana Cubillos

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ