Venezuela rok po smrti Cháveze: krize, protesty, mrtví

Zahraničí
4. 3. 2014 10:19
Venezuelou zmítá politická a ekonomická krize.
Venezuelou zmítá politická a ekonomická krize.

Mohutné demonstrace venezuelských studentů a opozice připomínají sametovou revoluci v Československu v roce 1989 - s tím rozdílem, že umírají lidé. Pokračují již třetí týden a nabírají na síle.

Venezuela je po 15 letech budování "socialismu 21. století" v čele s levicovým populistou Hugem Chávezem, na nějž po jeho smrti (5. března 2013) navázal současný prezident Nicolás Maduro (51), v hluboké ekonomické i politické krizi. Latinskoamerickou ropnou velmoc tíží vysoká inflace a nedostatek surovin i základních potravin. Za dovoz komodit jako například papír - ať už tiskařský, nebo hygienický - není čím zaplatit, protože směna valut je centrálně kontrolována. Dovážené zboží se stalo nedostatkovým.

Prezident Nicolás Maduro.Minulou středu žádal papež František ve svém vatikánském projevu, aby se venezuelská vláda sešla s opozicí a pokusila se hledat řešení tíživé situace formou otevřeného dialogu.

"Doufám, že násilí a nepřátelství skončí a veškerý venezuelský lid, počínaje těmi v politice a v institucích, budou usilovat o národní usmíření skrz vzájemné odpuštění a dialog," citoval jej web Hlasu Ameriky. Poukázal i na možnost využití katolické církve jako zprostředkovatele takového dialogu vzhledem k tomu, že venezuelská společnost je převážně katolická, avšak své zastoupení mají i evangelíci nebo afrokaribští věřící.

Tento týden se nese ve Venezuele v duchu karnevalu (latinskoamerického masopustu) a prezident Maduro přidal "svému pracujícímu lidu" tři dny volna navíc. Je přesvědčen, že většina Venezuelanů využije svátky k odpočinku na pláži či výletu do přírody a napjatá situace v ulicích měst se uklidní. Zřejmě mu nedošlo, že si mnoho lidí v tíživé ekonomické situaci nemůže žádné kratochvíle dovolit.

Jednu z nedávno konaných protestních akcí nesoucí název Pochod za život uspořádaly ženy z řad opozice: manželka opozičního lídra Leopolda Lópeze (42), který se v druhé polovině února nechal dobrovolně zatknout, a poslankyně parlamentu María Corina Machadová.

Prezident přidal tři dny volna na karneval doufaje, že se lidé rozjedou na prázdniny a nebudou demonstrovat.

Trasa pochodu symbolicky vedla ze sídla Episkopální konference směrem k vojenským kasárnám Národní gardy, jejíž pět členů bylo nedávno zadrženo a obviněno kvůli střelbě do demonstrantů během protestů konaných 12. února. Tehdy zemřeli první tři lidé, mnoho bylo raněno a stovky studentů zadrženy.

Poslední obří manifestaci konanou v neděli opět vedl opoziční lídr Henrique Capriles (41), starosta městské části Baruta v Caracasu a Madurův protikandidát v loňských prezidentských volbách. Capriles nabádal nespokojené Venezuelany k nenásilnému rozměru protestů, volal po legitimitě a právu na nesouhlas se špatnou ekonomickou situací země.

Zároveň žádal o okamžité odzbrojení vládních ozbrojených složek, propuštění všech zadržených studentů i opozičního lídra Leopolda Lópeze a vypsání nových voleb. Celkový počet mrtvých se zatím za tři týdny protestních bouří vyšplhal na 18, zadrženo a uvězněno bylo kolem 800 lidí.

Autor: Monika SoukupováFoto: ČTK/AP , Agência Brasil (CC BY 3.0 BR), Rodrigo Abd

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ