Venezuelští státní zaměstnanci budou mít dvoudenní pracovní týden

Zahraničí
27. 4. 2016 16:39
Ve Venezuele bojují s nedostatkem vody a energie.
Ve Venezuele bojují s nedostatkem vody a energie.

Venezuelská vláda vyhlásila v rámci úspor energie dvoudenní pracovní týden pro státní zaměstnance. Jde o další ze série opatření, jimiž se vláda již několik měsíců snaží čelit energetické krizi.

Asi dva miliony venezuelských státních zaměstnanci budou nyní chodit do práce jen v pondělí a v úterý, a to zatím po dva týdny. Už od začátku dubna dostali státní zaměstnanci na dva měsíce volné pátky. Zaplaceno dostanou za celý týden. Opatření by se nemělo týkat lékařů a personálu veřejných nemocnic a státních supermarketů.

Od tohoto týdne také vláda v rámci úspor začala přerušovat dodávky elektřiny na čtyři hodiny denně v nejlidnatějších státech země. Opatření se týká deseti z 24 federálních států a teritorií a jeho cílem je překlenout období do druhého květnového týdne, kdy začíná období dešťů.

Socialistická vláda svaluje vinu za kritickou situaci v energetice na sucho způsobené fenoménem El Niňo. Venezuela je totiž ve výrobě elektřiny ze 60 procent závislá na vodních elektrárnách, ty se ale nyní kvůli nedostatku vody v přehradách ocitly na minimální provozní úrovni.

Energetická krize

Podle expertů šlo krizi zabránit, kdyby vláda investovala do údržby nádrží a realizovala plánovanou expanzi termoelektrických elektráren. Energetická krize je totiž v zemi chronickým problémem, který slíbil vyřešit již předchozí prezident Hugo Chávez.

V rámci úspor energie v předchozích týdnech vláda například zkrátila pracovní dobu nákupních středisek v metropoli Caracasu či zavedla omezené dodávky vody. V Caracasu například pravidelně vyhlašují harmonogram, podle něhož mají obyvatelé jednotlivých čtvrtí vodu vždy jen v konkrétní dny v týdnu.

Ušetřit energii má i změna času, která začne platit od 1. května, kdy si Venezuelané posunou hodinky o třicet minut dopředu. Od ostatních zemí v časovém pásmu se ale lišit nebudou, neboť srovnají dosavadní půlhodinovou odchylku, kterou zavedl v prosinci 2007 předchozí prezident Hugo Chávez.

Hospodářství Venezuely se již několik let nachází v hluboké recesi, do níž se dostalo podle expertů v důsledku ekonomické politiky socialistické vlády. Krizi umocnil výrazný propad cen ropy - hlavního vývozního artiklu země. Ta má největší prokázané zásoby ropy na světě, přitom obyvatelé trpí nedostatkem zboží, včetně základních potravin a léků.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , EFE/MIGUEL GUTIERREZ

Další čtení

Glastonbury festival

Britové vyšetřují dvě kapely, co volaly po vraždění izraelských vojáků

Zahraničí
30. 6. 2025

Kazachstán zakazuje nosit na veřejných místech oblečení zakrývající obličej

Zahraničí
30. 6. 2025

Zemřela 82letá žena zraněná při útoku na proizraelské shromáždění v Coloradu

Zahraničí
30. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ