Aby se vlk nažral a koza zlůstala celá? Bílý dům po tragické páteční střelbě v základní škole v Newtownu ve státě Connecticut zvažuje možnost větší kontroly střelných zbraní ve Spojených státech. Prezident Barack Obama by podle zdrojů z jeho okolí mohl navrhnout například zákaz zásobníků s velkou kapacitou nábojů, které útočníkům umožňují střílet dlouho bez nutnosti znovu nabíjet.
Podobný zákaz už ve Spojených státech platil mezi lety 1994 a 2004, uvedl dnes list The Wall Street Journal. Prosadili ho demokraté, ale jen na deset let. Nastupující vláda George Bushe ho neprodloužila.
Zastánci zákazu zásobníku s vysokou kapacitou upozorňují na to, že lidé by měli větší šanci se střelci bránit, pokud by musel častěji nabíjet. Při všech nedávných masakrech ve Spojených státech pachatelé použili zásobníky s vysokou kapacitou.
Zákaz z roku 1994, který vypršel o deset let později, se vztahoval na zásobníky s kapacitou větší než deset nábojů.
Vztahoval se také na 19 modelů zbraní a jejich kopie či duplikáty. Byly mezi nimi například některé typy poloautomatických pušek s vyměnitelnými zásobníky, což jsou takové zbraně, u nichž sice člověk musí při každém výstřelu zmáčknout spoušť, ale automaticky se nabíjejí. Hlavní zbraní dvacetiletého Adama Lanzy, který zabíjel v Newtownu, byla poloautomatická puška Bushmaster AR-15.
The Wall Street Journal podotkl, že zatím není jasné, jak moc bude Obama větší kontrolu střelných zbraní prosazovat a kdy by mohl případné návrhy na ni oznámit. Otázka je ve Spojených státech velmi citlivá a zbrojařská lobby je velmi silná.
Zastánci střelných zbraní upozorňují na to, že jejich vlastnictví garantuje americká ústava, a zákazy odmítají.
Šéfa Bílého domu ale tragédie v Newtownu velmi silně zasáhla a v projevech po ní naznačil, že se nehodlá smířit se současným stavem věcí. "Musíte vědět, že učiníme jakékoli opatření, které budeme schopni učinit," vzkázal v neděli pozůstalým. Větší kontrolu střelných zbraní nicméně ani jednou výslovně nezmínil, byť je podle komentátorů patrné, že na ni ve svých projevech odkazuje.
Podle The Wall Street Journalu není jasné, zda by obnovení zákazu z roku 1994 zabránilo páteční střelbě. Není jasné, zda použitá zbraň měla vlastnosti, které by znamenaly její zákaz. Pokud by ale zákon stále platil, nebylo by možné si pořídit zásobníky s velkou kapacitou, které Lanza při střelbě použil.
Zákaz z roku 1994 byl částečně reakcí na útok střelce Colina Fergusona na vlak na Long Islandu ve státu New York, při němž zemřelo šest lidí. Útočník tehdy použil zásobníky s 15 náboji a podařilo se ho zastavit při jejich výměně.
Jak se ubránit masovému vrahovi
Pomohlo by při budoucích masakrech nejen v USA potenciálním obětem, kdyby věděli, jak se alesopoň v nějaké míře bránit, když se ocitnout ocitnou tváří v tvář vraždícímu útočníkovi?
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti USA nechalo už loni natočit instruktážní film, který si příliš nezadá s akčními snímky z Hollywoodu. Video ukazuje muže, který v jakési budově vraždí lidi.
Počet obětí takového zabíjení by mohl být nižší, kdyby veřejnost věděla, jak se v podobných případech chovat, zní poselství filmu dlouhého šest minut.
Video nabízí tři možnosti chování: "Run, hide, fight." Česky: "Utíkej, schovej se, bojuj."
První volbou je útěk. Člověk má nechat na místě osobní věci, pomoci druhým, pokud to jde, a prchat před střelcem nebo střelci. Když se dostane mimo bezprostřední nebezpečí, má varovat ostatní a zavolat policii. Pokud není útěk možný, radí tvůrci filmu vyhledat úkryt, zabarikádovat dveře a vypnout u mobilu zvonění.
Posledním východiskem je boj. Zabijáka je třeba co nejrycheji zneškodnit, respektive dosáhnout toho, aby nebyl schopen střílet. Ohrožené osoby musejí jednat se vší razancí a použít k útoku jakoukoli vhodnou "zbraň", která je po ruce. Útok musí být doveden do úplného konce.
Jedno krátké video sice nedokáže z napadených civilistů udělat speciální jednotku, ale je chvályhodné, že takový film vznikl, vyjadřují se experti. Velkou chválu sklízí pasáž, v níž se lidé rozhodnou pro aktivní obranu.