Rozsáhlý požár v nejlidnatějším brazilském městě São Paulu zachvátil takzvanou favelu. V místech, která obývá místní chudina, shořely stovky domů. Odhaduje se, že by se jejich počet mohl pohybovat kolem pěti set. Ztráty na životech zatím nejsou hlášeny, příčina vzplanutí ohně je neznámá.
Plameny ve slumu Estrada de Alpina byly hasičům ohlášeny v půl deváté večer místního času v noci z úterý na středu. Oheň vzhledem k povaze místních příbytků postupoval velmi rychle, proto hasiči považují za zázrak, že zatím nejsou hlášeny ztráty na životech.
To se však může ještě změnit, protože neexistuje přesná evidence osob obývajících konkrétní favely. Po celé Brazílii žije v chudinských čtvrtích přes deset milionů obyvatel a jedním z výrazných znaků je i jejich velká fluktuace mezi slumy. Aby se lidé uživili, často se uchylují k byznysu kolem výroby drog nebo jiné ilegální činnosti.
Oheň likvidovalo podle brazilských médií několik desítek hasičů a tamní úřady pátrají po příčině neštěstí. Není to přitom dlouho, kdy São Paolo zasáhla podobná tragédie. V květnu ve favele Paraispolis shořelo přes sto příbytků.
Hořelo i dva týdny před úterním požárem v severní oblasti Brasilândia, kde ovšem plameny nenapáchaly takové škody jako ve výše jmenovaných případech. Brazilské orgány chtějí proto preventivně zvýšit počet kontrol ve favelách zaměřených na bezpečnost, aby se podobným událostem předešlo nebo se alespoň minimalizovalo riziko jejich vzniku.
Brazílii netrápí jen požáry ve favelách, ale i nejistá politická situace, která úzce souvisí s tím, že ve slumech žije více než šest procent Brazilců. Požár v lokalitě Estrada de Alpina přišel jen den poté, co byla soudem pozastavena činnost šéfovi dolní komory Eduardu Cunhovi kvůli stamilionovým úplatkům. Není však zdaleka sám, kdo čelí podobnému obvinění. Z 513 zákonodárců je ze stejného důvodu vyšetřována více než polovina. Kvůli uplácení byla letos sesazena i prezidentka Dilma Rousseffová, která byla nahrazena Michelem Timerem.