VIDEO: První záběry z výslechu na Guantánamu
15.07.2008 14:09 Aktualizováno 15.07. 15:14
Právní zástupci Kanaďana zadržovaného na americké základně Guantánamo dnes v Torontu zveřejnili část videozáznamu výslechu svého klienta. Je to poprvé, co byla zveřejněna nahrávka výslechu na základně, na které Spojené státy internují lidi podezřelé z terorismu.
Sedmihodinový záznam shrnuje čtyři dny výslechu Omara Khadra příslušníky kanadských tajných služeb na Guantánamu v roce 2003. Khadr byl zadržen o rok dříve v Afghánistánu, když mu bylo 15 let. Je obviněn z toho, že při přestřelce hodil granát, který zabil amerického vojáka.
Khadrovi obhájci zatím na internetu zveřejnili asi desetiminutovou ukázku z výslechu. Po většinu času Khadr naříká a má hlavu v dlaních. Tvrdil, že byl po zadržení mučen v americké věznici v afghánském Bagrámu. "Nezáleží vám na mně," opakoval kanadským agentům.
Torontský list The Globe and Mail napsal, že první den výslechů si Khadr zjevně myslel, že Kanaďané mu přijeli pomoci a mluvil s nimi otevřeně. Postupně však zjistil, že se jen snaží získat informace, a tak přišel vztek, rezignace a slzy, napsal deník na své internetové stránce.
Kanadský nejvyšší soud v květnu rozhodl, že vláda musí předat Khadrovým obhájcům klíčové důkazy proti němu, aby se mohl hájit. Několik kanadských médií pak s úspěchem usilovalo o to, aby záznam a další dokumenty byly zveřejněny.
Na Guantánamo převáželi Američané lidi podezřelé z terorismu, které zadrželi většinou na přelomu let 2001 a 2002 v Afghánistánu. Celkem prošlo základnou přes 750 lidí. Nyní je na Guantánamu asi 270 vězňů, z nichž jen 20 bylo obžalováno. Zadržovaní nemají stejná práva jako obvinění před civilními soudy, ani jako váleční zajatci. Guantánamo je terčem kritiky nejen organizací pro ochranu lidských práv, ale i řady amerických i zahraničních politiků.
Podle dokumentů zveřejněných v Kanadě bránili strážci Khadrovi před výslechem kanadských agentů ve spánku. Podle dalších dokumentů, které dostali v pondělí obhájci Jemence Sálima Ahmada Hamdana, bývalého řidiče Usámy bin Ládina, byl i on týrán nedostatkem spánku - údajně 50 dní.
Hamdanovi obhájci již dříve tvrdili, že byl na Guantánamu bit a týrán, nicméně 50 dní bez normálního, nepřerušovaného spánku by se podle nich rovnalo mučení. Podle těchto dokumentů byl Hamdan součástí operace Sandman od 11. června do 30. července 2003. Podle médií jde o speciální program, při němž je vězeň systematicky buzen.
Stejně tak u obhájců vyvolala zvědavost postava jménem Alfred Hitchcock, který navštěvoval Hamdana a další vězně. "Nemám představu, kdo to může být. Je to evidentně krycí jméno," řekl obhájce Brian Mizer v souvislosti s pseudonymem podle slavného filmového režiséra horrorů.
Obhajoba si také stěžovala na to, že dokumenty o 600 stránkách dostala až nyní, tedy devět dní před začátkem procesu před zvláštním vojenským tribunálem, přestože o ně žádala už v prosinci.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.