Nový vzdušný špeh americké armády absolvoval minulý týden svůj první let. O rok později, než se původně předpokládalo. Více než 90 metrů dlouhý gigant (slavný německý Graf Zeppelin měl zdéli 236,6 metru) by měl v budoucnu sledovat rozsáhlá území. Ve vzduchu bude operovat bez přerušení celé týdny.
Drony (bezpilotní letouny) se staly nedílnou a velmi účinnou zbraní a špionážním prostředkem amerického vojska. Špiclové bez lidské posádky však mají jednu nevýhodu. Můžou ve vzduchu zůstat jen relativně krátkou dobu.
Poté se musejí vrátit k natankování paliva na základnu. Pokud chtějí vojáci nebo zpravodajci sledovat nějaké území delší dobu, je nutné nasadit hned několik dronů.
Tuto mezeru chce Pentagon v budoucnu vyplnit skutečným gigantem: Long Endurance Multi-Intelligence Vehicle (LEMV). V uplynulých měsících se několikrát hovořilo o tom, že vzducholoď se už vznese k nebi. Kvůli blíže nezveřejněným problémům se však start devadesát metrů dlouhého obra stále odkládal.
Snad i proto se premiéra LEMV uskutečnila minulý týden bez větších fanfár. Vzducholoď odstartovala ze základny v Lakehurstu ve státě New Jersey.
Shodou okolností právě zde 3. května 1937 explodovala při přistání vzducholoď jménem LZ 129 Hindenburg. Jako zázrakem přežilo katastrofu z 98 členů posádky a pasažérů 62 lidí. Tato havárie jen stvrdila soumrak éry Zeppelinů.
LEMV řídila půldruhé hodiny lidská posádka. Při skutečném nasazení, s prvním se počítá roku 2013, však bude americký vzdušný špion řízen na dálku ze země.
Stane se tak nejspíše v Afghánistánu, naznačil výrobce vzdušného plavidla Northrop Grumman. Firma sdělila, že flotilu 18 vzducholodí LEMV bude ze země řídit jen několik desítek lidí.
LEMV je takzvaná hybridní vzducholoď. Jako konvenční letadlo ji do výšky pomůže vynést aerodynamický pohon. Poté se bude na nebi vznášet díky héliu v trupu a manévrování obstarají motory. Akční rádius je více než tři tisíce kilometrů.
Vzducholoď ponese 1,25 tuny špionážní techniky. Přitom spotřebuje jen desetinu paliva ve srovnání s letouny, jež by nesly srovnatelnou zátěž tvořenou přístroji.