Virus se dále šíří Spojenými státy, lidé upínají naděje k vakcíně

Zahraničí
14. 12. 2020 14:15
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Postup pandemie v USA se neustále zrychluje, úřady oznámily za poslední den dalších více než 190 tisíc pozitivních testů na koronavirus, což je dosud nejvyšší zaznamenaný nedělní nárůst. To platí i o počtu zemřelých s covidem-19, jichž přibylo bezmála 1400. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Do amerických nemocnic a dalších zařízení míří první kamiony s vakcínou společnosti Pfizer, prvním lidem bude aplikována zřejmě ještě v pondělí. Úřady však vyzývají Američany, aby nepolevili v preventivních opatřeních proti šíření viru, proočkování populace totiž potrvá měsíce.

Právo na očkování mají v USA jako první zaměstnanci nemocnic, lidé pobývající v domovech pečujících o seniory a v léčebnách dlouhodobě nemocných. Bílý dům však v neděli oznámil, že by mezi prvními měli dostat vakcínu také vládní činitelé, členové Kongresu i někteří soudci. To vyvolalo značně odmítavou reakci veřejnosti na sociálních sítích, zejména kvůli tomu, že Trump a jeho okolí se dlouhodobě neřídí radami zdravotnických úřadů, jen zřídkakdy nosí roušky a i v nejhorších časech pandemie pořádají vánoční recepce a večírky v Bílém domě.

Trump o několik hodin později na twitteru napsal, že by lidé pracující v prezidentské rezidenci měli dostat vakcínu "až o něco později, pokud to nebude obzvláště důležité". Dodal, že zatím nemá určený termín pro očkování, ale že se na něj těší, až přijde vhodný čas. Trump se koronavirem nakazil v říjnu a strávil kvůli tomu i tři dny v nemocnici. Americké zdravotnické úřady se přitom podle agentury Reuters dosud nerozhodly, zda by očkování měli podstupovat i lidé, kteří se virem již nakazili.

Podle vládních činitelů se úřady budou snažit brzkým naočkováním politických lídrů snažit přesvědčit Američany, že je látka bezpečná a účinná. Průzkumy totiž ukazují značnou nedůvěru americké veřejnosti vůči novým preparátům vyvinutým a schváleným v rekordně krátkém čase, kterou ještě posiluje šíření dezinformací na internetu. "Americký lid by měl mít důvěru, že dostává tu samou a efektivní vakcínu jako vysoce postavení činitelé vlády Spojených států," řekl mluvčí Národní bezpečnostní rady John Ullyot.

Podle expertů bude nutné k vymýcení koronaviru ze společnosti naočkovat asi 70 až 80 Američanů. Šéf týmu pro podporu vývoje a distribuce vakcíny Bílého domu Moncef Slaoui přitom již dříve uvedl, že se těchto čísel podaří dosáhnout v ideálním případě mezi květnem a červnem. Za první čtvrtletí příštího roku by chtěl dosáhnout hranice 100 milionu lidí, kteří již dostali potřebné dvě dávky vakcíny.

Ve Spojených státech zemřelo od začátku pandemie již téměř 300 tisíc lidí v souvislosti s covidem-19, nákaza se tam prokázala u 16,25 milionu osob. Odborníci varují, že zemi čekají náročné zimní měsíce, kdy se budou statistiky nadále zvyšovat rekordním tempem. Denní i celkové údaje počtu nakažených i zemřelých jsou přitom v USA zdaleka nejvyšší na světě.

Autor: ČTK Foto: , deposithphotos/alexraths

Další čtení

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ