Vojenský atašé Venezuely v USA neuznává Madura jako prezidenta

Zahraničí
27. 1. 2019 08:02
Nicolás Maduro.
Nicolás Maduro.

Venezuelský vojenský atašé ve Spojených státech José Luis Silva oznámil, že již neuznává Nicoláse Madura jako hlavu státu a podporuje opozičního vůdce Juana Guaidóa. Silva zároveň vyzval členy venezuelských ozbrojených sil, aby se zachovali stejně.

Předseda venezuelského parlamentu Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident ve středu při protivládních demonstracích s tím, že hodlá uspořádat nové volby. Učinil tak poté, co parlament minulý týden označil nový Madurův prezidentský mandát za nelegitimní. Ten začal 10. ledna, ale opozice, EU a na dvě desítky amerických zemí ho neuznávají, protože vzešel z loňských nedemokratických voleb.

"Obracím se na venezuelský lid, a především na své bratry v ozbrojených složkách země, s výzvou, aby uznali prezidenta Juana Guaidóa jako jediného legitimního prezidenta," prohlásil Silva ve videonahrávce, která byla podle něj pořízena v kanceláři nacházející se na venezuelské ambasádě ve Washingtonu.

Agentuře Reuters Silva telefonicky sdělil, že již neuznává Madura jako hlavu státu, a apeloval na uskutečnění svobodných voleb.

Autor: ČTK , ReutersFoto: , ČTK/EFE/Cristian Hernandez

Další čtení

Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Občani Říše chtěli království, německou republiku neuznávají. Ministr je zakázal

Zahraničí
13. 5. 2025
ilustrační foto

Londýnský žhář asi podpálil premiérovi dům. Už ho mají, řeší se terorismus

Zahraničí
Aktualizováno: 13. 5. 2025 10:56

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ