Podle předběžných výsledků zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb na Haiti zpěvák Michel "sladký Micky" Martelly ziskem téměř 68 procent hlasů. Jeho charisma oslovilo hlavně mládež.
Jeho soupeřka Mirlande Manigatová obdržela necelých 32 procent hlasů. Do druhého kola přitom Martelly postoupil až poté, co byly přepočítány volební výsledky z prvního kola. V něm původně Martelly skončil těsně třetí (až za vládním kandidátem Judem Célestinem). Po zveřejnění prvních výsledků vypukly v metropoli Port-au-Prince násilnosti Martellyho příznivců a vláda svolila s přepočítáním hlasů.
Padesátiletý Martelly s vyholenou hlavou nemá z politiky žádné předchozí zkušenosti. Ve své předvolební kampani sliboval zásah proti korupci a zkažené vládě, které Haiti sužují prakticky od vyhlášení nezávislosti na Francii v roce 1804.
Martelly hodlá přinést lepší život ostrovní republice, která se ještě zdaleka nevzpamatovala z loňského katastrofálního zemětřesení. Statisíce postižených zemětřesením více než rok žijí v provizorních stanech a celtových přístřešcích. Zemětřesení, které si vyžádalo přes tři sta tisíc lidských životů, zasadilo nejchudší zemi západní polokoule tvrdou ránu.
Haiti je značně závislé na zahraniční pomoci při likvidaci následků zemětřesení, což by mohlo omezit Martellyho manévrovací prostor pro radikální transformaci ekonomického i politického systému v zemi. "Bude se muset postavit realitě" a bude zcela závislý na zahraniční finanční pomoci," upozorňuje odborník na Haiti z Virginské univerzity Robert Fatton. Podle něho chce mezinárodní společenství na Haiti hlavně politickou stabilitu.
Definitivní výsledky by měly být vyhlášeny 16. dubna - do té doby by musela volební komise prošetřit případné stížnosti.
Michel Martelly |
Narodil se 12. února 1961 v haitské metropoli Port-au-Prince, po neúspěšném pokusu o studia medicíny emigroval do USA, kde se dvakrát oženil. S druhou manželkou Sophií žije dodnes a mají čtyři děti.
V roce 1987, po pádu diktatury Duvalierů, se vrátil do vlasti, kde se v metropoli začal jako klávesista věnovat hudbě. Bývá považován za průkopníka stylu kompa (též compas), což je taneční hudba zpívaná v haitské kreolštině, dnes považovaná za haitskou národní muziku. Vystupováním s kapelou "Sweet Micky" (Sladký Micky) se stal Martelly velmi populárním zpěvákem.
Co do politické orientace je Martelly, stejně jako jeho protikandidátka z druhého kola, mezi pravicí a středem. Stejně jako ona chce také zejména získat zahraniční pomoc na rekonstrukci metropole a výstavbu bytů pro stovky tisíc lidí bez přístřeší po loňském ničivém zemětřesením. Dále se chce snažit oživit haitské hospodářství, reformovat zemědělství a podpořit cestovní ruch.
|