Vozit <span>hummery na Haiti?</span> Trochu zbytečné

Zahraničí
21. 1. 2010 09:00
Primátor Bém chce poslat hummery městských strážníků na Haiti.
Primátor Bém chce poslat hummery městských strážníků na Haiti.

Primátor Bém chce poslat hummery městských strážníků na Haiti.Pražský primátor Pavel Bém uvažuje o tom, že vyšle na zemětřesením zničené Haiti chloubu městských strážníků vozidla Hummer H3. Země, kterou ve středu zasáhlo další zemětřesení, se v současnosti potýká hlavně s nedostatkem základní pomoci. Chybí jídlo, voda a zdravotnický materiál.

Česká organizace Člověk v tísni má na místě už několik koordinátorů a prostřednictvím sbírky vybírá peníze pro zemi, ve které podle odhadů zemřelo přes 200 tisíc lidí. Šimon Pánek, ředitel této společnosti, vidí Bémův nápad jako ne moc logický.

ČTĚTE TAKÉ: Primátor Bém chce hummery městské policie na Haiti

Co říkáte na nápad pražského primátora Pavla Béma vyslat na Haiti hummery městských policistů?
Každá nabídka se musí koordinovat na místě. Kdo by je používal, jak dlouho by je využíval, k čemu by hummery sloužily. Každopádně transportovat vozidla přes půl planety a zpátky se mi zdá jako poměrně velký náklad vzhledem k tomu, že vedle jsou Spojené státy. OSN tam má také velké kapacity - působí tam přes deset tisíc lidí. Úplně nejlepší by bylo, kdyby hummery zůstaly na Haiti jako dar a podpořily by tak kapacity místní policie.

Není tam přeci jen takových aut hlavně z americké armády dost?
Techniku tam vozí různé země. Je pravda, že pro Českou republiku to je extrémně daleko. Obecně je vždy nejlepší používat kapacity, které jsou na místě, pokud jich tam je dost.

Ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.Když pomineme problémy s technikou, co teď Haiťany nejvíce tíží?
Stále je tam potřeba hlavně jídlo, voda, deky a přístřešky. Dalším problémem je transport na Haiti, to znamená nefunkčnost přístavu, omezená funkčnost letiště a komplikovanost pozemní dopravy. Ničemu nepřidává také pořád slabá centrální koordinace, byť se postupně zlepšuje.

Podle záběrů v televizi se situace na Haiti jeví poměrně kriticky. Lidé začínají být z hladu nervózní a množí se nejrůznější kriminální delikty. Jak to na ostrově vypadá z hlediska bezpečnosti?
Bezpečnostní situace se zdá být - přes některé informace o místních problémech a přes jistou vlnu, kterou novináři teď přiživili, že na Haiti je samé loupení a drancování - překvapivě docela dobrá. Samozřejmě, že lidé jsou nervózní a může se to zhoršit.

Kolik se už Člověku v tísni podařilo ve sbírce na Haiti vybrat peněz?
K dnešnímu dni (rozhovor vznikal ve středu 20. ledna, pozn. red.) je to částka už přes osmnáct milionů korun. A to jak na dárcovských SMS, tak přicházejí i peníze na účet. Navíc máme řadu příslibů od firem, které dělají různé sbírky mezi zaměstnanci.

Foto: ČTK/AP, Jan Schejbal

Další čtení

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před vzdušným útokem

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ