Výbuch v továrně na umělá hnojiva v texaském městečku West zasáhl mimo jiné do života tamější početné komunity potomků českých a moravských přistěhovalců. Podle manželky místního českého honorárního konzula byli Češi i mezi zasahujícími hasiči.
Základy městečka West byly položeny v 80. letech 19. století v souvislosti s výstavbou železnice spojující státy Missouri, Kansas a Texas. Jméno dostalo podle majitele pozemků Thomase Westa.
Městem se West oficiálně stal v roce 1892. O jeho rozkvět se výrazně zasloužili imigranti přicházející z dnešní České republiky, zejména z Moravy. Ti si ve Westu otevřeli obchody, dílny a v okolí začali farmařit. Ve 20. letech minulého století už česká kultura ve Westu dominovala.
Česká, respektive moravská stopa je v městečku o zhruba 2700 obyvatelích na první pohled patrná dodnes.
Například pečivo je možné koupit v pekárně Little Czech Bakery, která nabízí i pravé "kolaches". Ubytovat se lze v hotelu Czech Inn, benzin načerpat u pumpy Zatopek Oil a řada obyvatel má jména jako Brezina, Kucera či Kolar.
V městečku se také pravidelně konají festivaly Westfest, na nichž se tančí polka a soutěží se v pečení koláčů. Někteří starší obyvatelé Westu prý dokonce ještě umějí částečně česky.
Stát Texas na jihu USA byl zhruba od poloviny 19. století oblíbeným cílem imigrantů přicházejících z Rakouska-Uherska. Důvodem pro absolvování náročné cesty přes oceán do Nového světa byla zejména chudoba, ale také touha po svobodě. Řada z nich se rozhodla pro Texas díky dopisu, který odtud do své původní domoviny poslal evangelický duchovní Josef Arnošt Bergmann.
První větší skupina přistěhovalců dorazila do Texasu v roce 1852 z Nepomuku a Čermné v severovýchodních Čechách.
Podle článku Miloslava Rechcígla, otištěného v roce 2009 v časopise Český dialog, pocházely následující skupiny imigrantů většinou z Moravy, kde se lidé dozvěděli o Texasu z novin, jež opakovaně uveřejňovaly Bergmannův dopis.
Kolik obyvatel dnešního Texasu má české, moravské či slezské kořeny, není zcela jasné. Podle několik let starého odhadu představitelů Texas Czech Heritage and Cultural Center jde minimálně o půl milionu lidí, ale některé odhady mluví až o milionu potomků českých přistěhovalců.
Za centrum české a moravské imigrace v Texasu platí region Fayette County, jemuž se někdy přezdívá "kolébka české imigrace". Na první pohled o tom svědčí i názvy některých tamějších sídel jako Dubina, Hostyn, Praha či Nechanitz.