Donald Trump se možná stal prezidentem Spojených států díky lživým zprávám. Vědci ale i na tento problém hledají "lék" a zkoušejí vyvinout speciální dezinformační očkování.
Takzvané fake news, tedy zavádějící nebo lživé zprávy, se šíří internetem a sociálními sítěmi stále častěji. Jejich cílem na internetu je lidi zaujmout a donutit na zprávy klikat, číst je a sdílet. Jejich autoři díky ruchu kolem takové zprávy vydělávají na reklamě.
V americké předvolební kampani se takových fake news objevilo víc než dost. Třeba o tom, že Donalda Trumpa podporuje i papež František, nebo o nadaci Clintonové pro pedofily. Po volbách se spekulovalo, že tyhle typy zpráv ovlivnily konečný výsledek ve prospěch Donalda J. Trumpa. "Myslím, že Donald Trump je v Bílém domě díky mně," řekl serveru New York Times autor jednoho ze smyšlených předvolebních videí. Šéf Googlu Sundar Pichai tohle tvrzení ze své pozice podpořil.
Vědci z Newyorské univerzity a Stanfordu přišli v souvislosti s americkými volbami s výzkumem, který tiší vášně vzbuzené údajnou silou zavádějících práv. Odhalili, že lidé častěji zaznamenali a věřili pravdivým zprávám. Jen přibližně patnáct procent populace lživé zprávy zachytilo a jen necelých osm procent z nich jim uvěřilo. Výzkum ale zároveň ukázal, že někteří lidé jsou ochotní věřit čemukoli, co zní jen trochu pravděpodobně a shoduje se s jejich názory na dané téma.
Případný problém se stále frekventovanějšími "novinářskými kachnami" by mohli pomoct vyřešit britští a američtí vědci. Hledají očkování proti dezinformaci. U testovaných lidí se pokusili vyvinout psychologické nástroje, které jim mají pomoci rozpoznat zkreslená fakta, uvedl Český rozhlas. Podle expertů z Cambridge a Yale se toho dá docílit tak, že příjemce zprávy dostane preventivní dávku zavádějících informací.
Americké prezidentské volby před více než rokem spustily "mediální válku". Ta v některých případech interpretací či výběrem zpráv dokonce podporovala jednoho či druhého kandidáta.