Výraz "zelený mozek" získá u vojska i kladný význam

Zahraničí
11. 10. 2010 07:00
Armáda USA vyvíjí nová paliva.
Armáda USA vyvíjí nová paliva.

Dopravy pohonných hmot do krizových a válečných oblastí jsou drahé a nebezpečné. V Pákistánu zapalují radikálové cisterny NATO jak na běžícím páse a hranici do Afghánistánu nesmějí dočasně překročit. Americká armáda pracuje na alternativních zdrojích energie.

Je to ekologická revoluce z nouze, napsal list New York Times (NYT).

Podle amerického deníku hledá nyní Pentagon spásu v alternativních energiích. Už několik let vymýšlejí experti způsoby, jak by se jednotky v krizových regionech obešly bez pevných paliv.

Existují k tomu dva hlavní důvody: vysoké náklady a velké riziko. „V Pákistánu existovala řada malých zásobovacích cest, které nás stojí zatraceně moc peněz, navíc jsou velmi nebezpečné," cituje list generála Jamese Conwaye, který velí námořní pěchotě.

Za gallon pohonných hmot (zhruba 3,7 litru) zaplatí armáda při nákupu jeden dolar. Doprava jednoho galonu k odlehlé jednotce stojí ale až 400 dolarů, vysvětluje generál.

USS Makin Iskland má hybridní pohon.Armáda USA proto už od roku 2006 vyvíjí, testuje a dodává do terénu náhradní zdroje energie. Minulý týden si například jedna kalifornská jednotka přivezla do afghánské provincie Hílman, bašty Talibanu, zařízení obsahující rozkládací solární moduly, energii šetřící lampy, sluneční nabíječky computerů a komunikačních přístrojů, stany chránící před slunečním svitem, jež současně dodávají energii.

Podle NYT je to poprvé, co se podobné technologie dostaly do bojové zóny.

Loni americké vojenské námořnictvo představilo vrtulníkovou hybridní loď USS Makin Island. Pokud plavidlo pluje rychlostí nižší než deset uzlů, používá elektromotorový pohon. Když zrychlí, využije obvyklé plynové turbíny. Na své první cestě ušetřil Makin Island oproti lodím stejné velikosti 900 tisíc galonů paliva.

Letectvo plánuje, že od roku 2011 budou všechny jeho stroje létat na biodiesel. Uskutečnily se už první zkušební lety.

Co možná nejvíce přístrojů napájet z alternativních zdrojů.Také loďstvo už využilo pohonné hmoty vyrobené z mořských řas. Čistě teoreticky lze pohonné hmoty pěstovat přímo ve válečné oblasti. Válečné námořnictvo si dalo za cíl, že do roku 2020 budou polovinu jeho energetické potřeby pokrývat alternativní zdroje.

Pokud dosavadní testy ukážou, že alternativní zdroje energie lze využívat v masovém měřítku, vyřešila by armáda jeden velký problém. navíc věc, která stojí nemálo lidských životů.

Podle studie Pentagonu přijde při každém 24. transportu pohonných hmot o život jeden člověk - voják nebo civilista. Navíc si ochrana transportů paliv vyžaduje mnoho vojáků, kteří jsou potřeba jinde.

Ze zelené revoluce ve vojsku může mít prospěch také civilní sektor. Jak se už mnohokrát ukázalo a ukazuje, věci vymyšlené pro válčení nacházejí uplatnění i mimo bojiště. 

Americké letectvo přechází postupně na biodiesel (F-15).

 

  

Autor: - pp -Foto: Pentagon

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ