Paula Broadwellová, milenka bývalého šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Davida Petraeuse, možná bezděky vyzradila citlivé informace o zářijovém teroristickém útoku na americký konzulát v libyjském Benghází.
"Nevím, jestli jste o tom slyšeli, ale v tamní budově CIA byli vězněni dva členové libyjských milic. Má se za to, že útok na konzulát byl pokusem získat tyto vězně zpátky. Tato teorie se stále prověřuje," řekla na Denverské univerzitě na setkání jejích absolventů, mezi které patří.
Takové informace nikdo před ní nezveřejnil a Broadwellová je mohla získat díky svému přístupu k šéfovi CIA. Je ale možné, že Petraeusova milenka při vystoupení v Denveru jenom popletla informace, které týž den vysílala televizní stanice Fox News, podle níž tři z útočníků byli krátce zadržováni v budově CIA.
Tajná služba již kategoricky odmítnula, že by někoho v Libyi věznila. Upozornila, že k tomu nemá pravomoc od roku 2009. Tehdy jí to krátce po svém nástupu do funkce zakázal prezident Barack Obama.
Broadwellová ve vystoupení na Denverské univerzitě také v jednu chvíli mluvila jakoby za nepřítomného Petraeuse. "Pro generála Davida Petraeuse je v jeho nové pozici problém, že nesmí mluvit s tiskem. O (Benghází) má přitom všechny informace, psal si se šéfem CIA v Libyi. Během 24 hodin věděli, co se tam stalo," uvedla.
Petraeus měl tento týden vystoupit v Kongresu na jednání k útoku v Benghází, u nějž republikáni obviňují administrativu prezidenta Baracka Obamy ze zatajování informací. Po rezignaci kvůli milostné aféře bylo oznámeno, že bývalý šéf tajné služby již v Kongresu nevystoupí. Zákonodárci si jej ale přesto chtějí nechat předvolat.
Při útoku v Benghází zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance Christophera Stevense. Republikáni obviňují Obamovu vládu, že v Libyi zanedbala bezpečnost a že následně o útoku poskytovala zavádějící informace. Americká administrativa ale taková obvinění odmítá.
Petraeusova aféra nicméně pro republikány představuje další záminky pro útoky na Obamu a jeho vládu. Objevily se už přitom názory, že Bílý dům věc tutlal a nechal ji zveřejnit až o volbách. Broadwellová se zatím ke svému vztahu s bývalým šéfem CIA nevyjádřila.
Pozadí skandálu |
Petraeus skončil osudný vztah už před čtyřmi měsíci David Petraeus začal mimomanželskou aféru s Paulou Broadwellovou, která psala jeho životopis, v roce 2011, tedy dva měsíce poté, co se stal generálním ředitelem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Uvedl to dnes Petraeusův bývalý mluvčí Steve Boylan, podle něhož Petraeus vztah skončil před čtyřmi měsíci.
Šedesátiletý Petraeus ani čtyřicetiletá Broadwellová zatím o okolnostech svého vztahu na veřejnosti nemluvili. Generálův bývalý mluvčí Boylan ale v televizním rozhovoru řekl, že začal dva měsíce poté, co se stal Petraeus šéfem CIA. Prezident Barack Obama ho do funkce navrhl v dubnu 2011 a v Senátu byl potvrzen v září téhož roku. Petraeus vztah ukončil před čtyřmi měsíci, řekl Boylan. Podle něj je Petraeusova manželka Holly "rozlícená", zatímco generál je "zničený".
Bývalí spolupracovníci uvedli, že mezi Petraeusem a Kelleyovou nic nebylo. Kelleyová s manželem se s Petraeusovými stýkala společensky.
|