Washington čeká nejdůležitější státní návštěva za třicet let

Zahraničí
16. 1. 2011 10:00
Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová při projevu u příležitosti nadcházející návštěvy čínského prezidenta.
Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová při projevu u příležitosti nadcházející návštěvy čínského prezidenta.

Vztahy Spojených států a Číny jsou na důležité křižovatce, uvedla šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová v projevu u příležitosti nadcházející návštěvy čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Podle Clintonové by měly být vztahy realistické a měly by se řídit sdílenými zájmy. Ministryně zahraničí přitom odmítla názory, že se Spojené státy snaží zbrzdit čínský růst.

"Někteří lidé v regionu a někteří lidé zde doma vidí čínský růst jako hrozbu, která vyústí v konflikt podobný studené válce, anebo úpadek Ameriky. Někteří lidé v Číně se zase bojí, že se USA snaží zastavit nástup Číny a omezit její růst. Takové názory odmítáme," řekla Clintonová.

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová při projevu u příležitosti nadcházející návštěvy čínského prezidenta.Americko-čínské vztahy zároveň označila za nejdůležitější bilaterální vztah na světě. Obě země jsou podle Clintonové na stejné lodi a buď budou veslovat stejným směrem, anebo způsobí velký chaos, na který doplatí i další státy. "Jde nám o pozitivní, kooperativní a ucelené vztahy," uvedla americká ministryně.

Důraz na spolupráci ale podle ní neznamená, že spolu obě země přestanou soupeřit. Clintonová také zdůraznila, že Spojené státy nadále budou na Peking vyvíjet tlak ohledně dodržování lidských práv či důraznějšího postoje vůči komunistické Severní Koreji, jejíž jaderný program označila za přímou hrozbu USA.

Spojené státy by podle americké ministryně zahraničí celkově uvítaly, kdyby se Peking stavěl aktivněji ke globálním problémům. "Globální recese, šíření jaderných zbraní, terorismus, námořní pirátství - to všechno jsou hrozby, která ovlivňují každého, včetně Číny. A Čína by se k nám měla přidat a čelit jim s námi," podotkla Clintonová.

Čína by také podle ní měla rychleji zesílit kurz své měny. Spojené státy dlouhodobě vytýkají Pekingu, že svou měnu jüan záměrně podhodnocuje, a získává tak výhodu v zahraničním obchodě. Čína, která je největším zahraničním americkým věřitelem, ale takovou kritiku odmítá. Clintonová dnes také Čínu vyzvala, aby více otevřela svůj trh a přestala diskriminovat americké firmy.

Dnešní projev ministryně je poslední v řadě těch, které členové americké administrativy přednesli před návštěvou čínského prezidenta, připomněla agentura Reuters. Spolu s cestou amerického ministra obrany Roberta Gatese do Pekingu tento týden by měly příští týden udat tón jednáním amerického prezidenta Baracka Obamy s jeho čínským protějškem.

Podle některých analytiků je cesta čínského prezidenta do Washingtonu nejdůležitější státní návštěvou v USA za posledních 30 let. Dvě největší světové ekonomiky se totiž po neobvykle bouřlivých debatách v uplynulém roce snaží definovat své vztahy v příštích letech.

Loni se Washington s Peking střetl například kvůli prodeji amerických zbraní na Tchaj-wan, Tibetu či lidským právům. Nesoulad mezi nimi zavládl i kvůli postupu vůči severokorejskému režimu, který opakovaně zaútočil na Jižní Koreu, ale třeba i vůči čínským snahám omezit vývoz nerostných surovin.

Autor: ČTK Foto: Profimedia , ČTK/AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ