Americký učitel Andrew Schlafly viděl šikmou plochu liberálních výkladů na oblíbené internetové encyklopedii a založil Conservapedii. Aby poskytla jiný úhel pohledu na fakta.
Andy Schlafly (46) vyučoval dějepis mladé studenty, které dělají školu z domova. Jedna žačka v úkolu datovala událost jako „BCE“ – před současnou datovací érou (before current era) a nepoužila zkratku „BC“ - před Kristem (before Christ). Na otázku, odkud pochází zkratka BCE studentka odpověděla: „Z Wikipedie.“
Konzervativní aktivista Schlafly se tehdy, „unaven liberální zaujatostí“, rozhodl, že musí jednat a začal shromažďovat materiály a úkolovat studenty, aby psaly krátká hesla.
Conservapedia se stala onlinovou skutečností v loňském listopadu a za posledních šest měsíců prodělala boom. Podle zakladatele internetová encyklopedie nabízí nezabarvené, odborné články. Stránky http://www.conservapedia.com/ označil Schlafly za „konzervativní encyklopedii, které můžete věřit.“
S neutralitou článků ale může být potíž, protože mnohé z nich nemají daleko k náboženské pravici.
Například období pleistocénu. Odborníci ho datují zhruba 1,6 milionu let zpátky. Conservapedia o pleistocénu říká, že je to teoreticky období, které mohlo trvat před 1,8 milionem let až 11 000 let. Po teoretickém úvodu následuje část, v které kreacionisté označují evoluční teorii za mylnou, protože datují vznik Země a vesmíru do roku 6000 před naším letopočtem do takzvané data stvoření.
„Máme určité principy, kterých se držíme a které jsou pro nás důležité,“ řekl v prohlášení o svém úkolu Schlafly. „Mimoto vítáme fakta.“ Schlafly je synem známé konzervativní bojovnice Phyllis Schlaflyové z Missouri, kterou mimo jiné proslavil odpor vůči feministkám.
Envorimentalisty definuje Conservapedia jako „lidi, kteří hlásají zaujetí životním prostředím,“ ale dodává, že tito lidé by mohli chtít stanovit limity na používání toaletního papíru.
Na ekonomické situaci za prezidenta Bushe si Conservapedia „na rozdíl od liberálů“ všímá různých zlepšení, která „liberální média často přehlížejí.“
Stránky samotné jsou dost podobné stavbě Wikipedie. Ale této největší internetové encyklopedii nemůže konkurovat. Čísla hovoří jasně: 11 800 článků proti 1 841 941 článkům jenom v angličtině.
FOTO: www.wikipedia.org