Spojené státy jsou v některých ohledech skutečně pozoruhodná země. Tamním studentům hrozí vyloučení z vyučování nebo i ze školy za pouhé gesto. A nemusí to být gesto vulgární, stačí, když dotyčný naznačí výstřel z pistole. Střílení skutečnými zbraněmi je přitom v zemi na denním pořádku.
Stačí ukázat ukazováčkem a na spolužáka nebo spolužačku a imaginárnímu střelci rázem hrozí i obvinění z terorismu.
Své o tom ví i desetiletý Nathan Entingh. Podle jeho učitelky ze školy v Ohiu je ukrutný lump. Seskládal prsty do pomyslné pistole, namířil je na hlavu svého spolužáka a řekl "bum". Dostal na tři dny vyhazov z vyučování, což ve Spojených státech sice není vzácný trest, ale je vyhrazen spíše rváčům a notorickým rošťákům.
"Proč byl jeho trest tak přehnaný? Víte, já vím, že se děti ve škole v dnešní době perou a na takovou dobu je z vyučování nikdo nevyřadí. Ale on udělal pistoli z prstů a šel ze školy na tři dny... Já tomu prostě nerozumím," kroutí hlavou Nathanův otec Paul Entingh.
Nathan je jen posledním ze stovek žáků, kteří v Ohiu za poslední rok dostali tvrdý trest za "střelbu prstem" (za školní rok 2012-13 jich bylo 419). Za nošení náhražek zbraní, tedy hraček, byly desítky dětí ze škol i vyloučeny. Natažený prst jisté třináctileté dívky byl dokonce její učitelkou označen za teroristickou výhrůžku. Hrála si na policistku.
"Teď má moje dcera vážný záznam. Je ocejchovaná," stěžuje si její matka.
Tato hysterie, nad kterou si v Česku můžeme poklepat na čelo, je výsledkem přibývajících útoků v amerických školách. Média dopodrobna probírala psychologické znaky útočníků ze školy v Columbine, Virginské polytechniky i Sandy Hook v Newtonu. Vystrašení učitelé by neradi přehlédli nového mladého šibeničníka, a tak je střelba prstem rizikovou hrou.
"Přestali jsme používat rozum a přizpůsobovat tresty tomu, co se skutečně stalo. Měli bychom si ponechat nejvyšší tresty jako vyloučení z vyučování nebo ze školy jen pro ty případy, které mají skutečně škodlivé následky," tvrdí senátorka za Ohio Chatleta Tavaresová.
Nathanův otec pochybuje, že trestání žáků za pouhá gesta může k něčemu přispět. Určitě prý nejde o lekci, jež by byla dál v životě přínosná.
Podle selského rozumu je třeba dalším tragédiím v amerických školách předcházet úplně jinými způsoby. Dokumentarista Michael Moore ve snímku Bowling for Columbine v tomto ohledu například upozorňoval na míru násilí a vytváření nejrůznějších hrozeb v televizním "zpravodajství".