Za posun času mohou i golfisté a milovníci grilovaných steaků

Zahraničí
30. 3. 2013 18:00
Posun času má různé důvody. Venezuelský prezident Chávez to kdysi udělal kvůli školákům, aby chodili do školy za světla.
Posun času má různé důvody. Venezuelský prezident Chávez to kdysi udělal kvůli školákům, aby chodili do školy za světla.

Evropané přijdou ze soboty na neděli o hodinu spánku kvůli posunu času ze zimního na letní. Většina Američanů si ale posunula hodinky už před třemi týdny a na podzim se jim zimní čas vrátí o týden později než Evropě. Příčinu tohoto transatlantického časového rozdílu je třeba hledat u milovníků golfu a barbecue.

Po celé roky Spojené státy posouvaly čas koncem dubna a vracely ho zpět koncem října. To se ale změnilo v roce 1986, když se k zákonodárcům od lobbistů doneslo volání, že víc denního světla znamená víc peněz, vysvětluje spisovatel Michael Downing, autor knihy Popohnané jaro - Každoroční šílenství letního času.

Posun času kvůli grilům? Amerika jako země neomezených možností.Podle něj zainteresovaný průmysl argumentoval tím, že "měsíc navíc denního světla znamená 200 milionů dolarů navíc z prodaného masa na smažení a uhlí do grilů".

"Pro golfový průmysl znamená měsíc denního světla navíc o 400 milionů dolarů víc z poplatků za použití hřiště a prodej vybavení," dodal Downing s tím, že takové byly odhady před 25 lety.

Jarní posun času se tak přesunul na začátek dubna, což po mnoho let postavilo USA na roveň evropským zemím. V roce 2005 posun opět poskočil: jarní přechod na letní čas už na druhý týden v březnu a návrat zimního času až na první neděli v listopadu. Na jaře to přidalo tři týdny navíc a na podzim ještě jeden.

V tomto případě za změnu lobbovaly obchodní komory a velké řetězce supermarketů v naději, že hodina navíc denního světla v podvečer přiměje Američany, aby se po práci cestou domů ještě za světla zastavili v obchodech.

Mnohým přechod na jiný čas nesvědčí.Za podzimní posun se pak hodně brali výrobci cukrovinek, dodal Downing. Jsou totiž přesvědčeni, že čím déle je večer světlo, tím více sladkostí sesbírají děti během Halloweenu, který tradičně připadá na poslední říjnový den.

Z amerických států se čas neposouvá jen na slunné Havaji a v Arizoně, známé žhavými léty.

Autor: AFP, ČTK Foto: ČTK , archiv

Další čtení

Paříž otevírá tři plovárny na Seině, ve které přes sto let platil zákaz koupání

Zahraničí
5. 7. 2025

Nejméně 24 lidí přišlo o život při bleskových povodních v Texasu

Zahraničí
5. 7. 2025

Americký prezident Donald Trump podepsal zákon o daních a výdajích

Zahraničí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ