Drama v USA
Za výbuchem chemičky ve Westu, kde žijí Češi, bylo žhářství
11.05.2016 19:27 Aktualizováno 11.05. 20:42
Výbuch továrny na výrobu hnojiv v texaském Westu, při kterém v dubnu 2013 zahynulo 15 lidí, zapříčinil žhář. Oznámil to americký Úřad pro kontrolu alkoholu, tabáku, palných zbraní a výbušnin (ATF), který se případem zabývá. Uvedl, že nikdo dosud nebyl zadržen a že vyšetřování nadále pokračuje. Úřad také vyhlásil odměnu ve výši 50 tisíc dolarů (zhruba 1,2 milionu korun) za informace, které povedou k objasnění tohoto zločinu. Ve Westu žije početná komunita českých krajanů.
"Požár byl kriminálním činem," citoval portál kwtx.com vyšetřovatele ATF Roberta Eldera. K tomu závěru úřad dospěl poté, co vyslechl více než 400 lidí, prohledal místo tragédie a prověřil fotky a další důkazní materiály. "Vyloučili jsme všechny rozumné náhody a přirozené příčiny," řekl Elder.
Oznámení ATF je vůbec první, které se zmiňuje o příčinách exploze. Dosud vyšetřovatelé neuváděli, co způsobilo požár, kvůli kterému vybuchly zásoby 40 až 60 tun dusičnanu amonného. Mezi dřívějšími možnostmi zmiňovali vedle úmyslného založení požáru také závadu na elektroinstalaci či zkrat na golfovém vozítku, které bylo v továrně uskladněno.
ATF neupřesnila povahu důkazů, nehovořila o podrobnostech rozhovorů se svědky a nezmínila se ani o možném motivu. Vyšetřovatelé odmítli sdělit, zda mají podezřelého. Elder nicméně řekl, že úřad je na správné stopě. Rovněž uvedl, že toto vyšetřování je největší v historii ATF a úřad na něj vynaložil asi dva miliony dolarů (47 milionů korun).
Dusičnan amonný, kterou firma dodávala farmářům v regionu jako hnojivo a který se používá i k výrobě výbušnin, byl uskladněn v dřevěné budově bez protipožárního systému, uvedl už v roce 2014 úřad pro bezpečnost v chemických zařízeních.
Výbuch si podle vyšetřovatelů vyžádal tolik obětí, protože hasiči, kteří k požáru přispěchali, nebyli obeznámení se situací na místě a očividně nevěděli, že by tam mohl být výbušný dusičnan amonný. Dvanáct z 15 obětí byli právě hasiči a dobrovolníci, kteří jako první přijeli požár likvidovat.
Zhruba dvacet minut poté, co vypukl požár, továrna explodovala. Výbuch byl natolik silný, že způsobil otřesy půdy o síle 2,1 stupně. "Bylo to, jako kdyby bouchala atomová bomba," řekl televizi CNN starosta Westu Tomy Muska.
V místě exploze se vytvořil kráter 30 metrů široký a tři metry hluboký. Zničeny byly desítky domů a zranění utrpělo na 200 lidí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.