Úterní rozhodnutí federálního soudu zablokovat nový protiimigrační dekret amerického prezidenta Donalda Trumpa, který by zakázal vydávání přistěhovaleckých víz občanům osmi zemí, je důkazem funkčnosti právního státu v USA, uvedl americký senátor za Havaj Brian Schatz, jehož stát žalobu proti dekretu podal. Podobně se vyjádřil i havajský státní návladní Doug Chin, který verdikt označil za další vítězství právního státu.
"Bylo to potřetí, co se Havaj musela obrátit na soud, aby zastavil cestovní zákaz prezidenta Trumpa, která diskriminoval lidi podle země původu a vyznání," uvedl v prohlášení Chin. Dodal, že jeho úřad je připraven právo nadále hájit.
Trumpovo exekutivní nařízení, které bylo třetí v pořadí a které mělo vstoupit v platnost o půlnoci z úterý na středu místního času, se týkalo občanů Severní Koreje, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely. Americká média shodně připomínají, že úterní verdikt federálního soudu v Honolulu se vztahuje pouze na šestici převážně muslimských států, nikoli na cestovní omezení vůči občanům Severní Koreje a vybraných venezuelských činitelů a jejich rodin, neboť v této věci Havaj dekret nezpochybňoval.
"Rozhodnutí soudce (Derricka) Watsona je jasnou ukázkou toho, že jsme právním státem nehledě na to, o co se tato prezidentská administrativa pokouší," prohlásil demokratický senátor Schatz. "Je zde místo pro mírumilovné přistěhovalce ze všech koutů světa: ze Španělska, Sýrie, Súdánu či Singapuru. U nás není místo pro diskriminaci nebo xenofobii," dodal.
Watson ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že dekret stejně jako obě předchozí exekutivní nařízení neposkytl žádná odůvodnění, proč by jen samotná národnost dotčené osoby znamenala bezpečnostní riziko pro USA. Trumpova administrativa, která verdikt kritizuje jako nebezpečnou chybu, tvrdí, že zamýšlený zákaz vstupu byl vyhodnocen na základě bezpečnostní situace daných zemích a také na jejich ochotě sdílet s americkými úřady bezpečnostní informace.
Vedle havajského projednávají žaloby na Trumpův dekret i další americké soudy. V Marylandu napadla rozhodnutí žalobou Americká unie občanských práv (ACLU) a soud v Seattlu, který zablokoval již lednový dekret, řeší společnou žalobu států Washington, Massachusetts, Kalifornie, Oregon, New York a Maryland.