Záchranáři už vytáhli přes polovinu horníků

Zahraničí
13. 10. 2010 10:21
Záchranné práce probíhají úspešně, horníci se jeden po druhém objevují na povrchu.
Záchranné práce probíhají úspešně, horníci se jeden po druhém objevují na povrchu.

Už více než dvě třetiny z 33 horníků zavalených začátkem srpna v dole v severním Chile bylo dnes vytaženo na povrch při záchranné operaci, která budí obdiv a obrovský zájem celého světa.  Finále mnohatýdenních záchranných prací zatím pokračuje podle plánu a mělo by skončit ve čtvrtek dopoledne SELČ.

V hloubce 622 metrů v dole na zlato a měď zůstává 12 horníků a pět záchranářů, kteří k nim byli spuštěni a kteří evakuaci řídí. Chilský ministr zdravotnictví Jaime Maňalich po lékařském vyšetření prvních osmi zachráněných řekl, že všichni jsou v dobré kondici a nepotřebují žádnou speciální léčbu.

Záchranné pouzdro funguje bez problémů, jediným zdržením byla podle ministra plánovaná pětatřicetiminutová přestávka na údržbu kladkového kola, přes které vede lano k záchranné kleci. Záchranné pouzdro Fénix 2, nazvané podle mytického ptáka, který povstal z popela, se pohybuje rychlostí zhruba tři kilometry za hodinu. V případě potřeby ovšem může zrychlit až na deset kilometrů za hodinu.


První zachráněný horník Florencio Ávalos po výstupu nejprve objal svou manželku a sedmiletého syna Bairona, který se neubránil slzám. Uvítání se mu dostalo i od hlavy státu Sebastiána Piňery.

Ávalose po výstupu přivítal potlesk shromážděných záchranářů. Horník s úsměvem objal svého sedmiletého syna Bairona, který se neubránil slzám, a manželku. Uvítání se mu dostalo i od hlavy státu Sebastiána Piňery.

Ávalose po výstupu přivítal potlesk shromážděných záchranářů. Horník s úsměvem objal svého sedmiletého syna Bairona, který se neubránil slzám, a manželku. Uvítání se mu dostalo i od hlavy státu Sebastiána Piňery.

O zhruba hodinu později se na povrch dostal druhý z havířů, "mluvčí" skupiny, čtyřicetiletý Mario Sepúlveda. Jeho radostné volání slyšeli shromáždění lidé dokonce ještě dříve, než ho spatřili. Po vystoupení ze záchranné kapsle se objal s manželkou Elvirou a záchranářům předal jako suvenýr kusy skály z jejich podzemního "vězení". "Nikdy bych nemohl být tak unavený, abych vám nepoděkoval," řekl Sepúlveda záchranářům.

Každý z horníků se podrobil lékařskému vyšetření.

Bývalý voják Juan Illanes vystoupal z hloubky zhruba 625 metrů v 7.01 SELČ. Na otázku, jaká byla cesta, odpověděl podle agentury DPA: "Byla to zábava." Jako čtvrtý se čerstvého vzduchu po dvou měsících v podzemí nadechl Bolivijec Carlos Mamani. "Gracias, Chile!" (Děkuji, Chile!) poděkoval dojatě za záchranu a smekl svou bílou ochrannou přilbu, když k němu přistoupili chilský prezident a první dáma s bolivijskou vlajkou.

Dalším vyproštěným byl nejmladší člen skupiny, devatenáctiletý Jimmy Sánchez. Zatímco všichni předchozí zachránění si jako prvního člověka, se kterým se přivítají, vybrali manželky, Sánchez se objal se svým otcem. Všichni vysvobození muži se okamžitě ocitli v péči lékařů.

Zahájení evakuace horníků se o několik hodin zdrželo. Původně chilské úřady předpokládaly, že první z mužů se dostane na povrch v úterý 23.00 SELČ. Záchranáři se však museli vypořádat s technickým problémem záchranného pouzdra.

Horníky na povrchu vítaly rodiny i prezident Chile.

Horníci se objevují na povrchu přibližně v hodinových intervalech. Cesta kapsle k horníkům trvá asi 15 minut, přibližně stejně času zabere i stoupání na povrch. Další čas si vyžádá kontrola klece před každou cestou.

Horníci jsou rozděleni do tří skupin. Nejprve na povrch míří ti nejobratnější, kteří si budou umět poradit při případných potížích. Následovat je budou lidé se zdravotními problémy a nakonec psychicky nejodolnější jedinci.

Zával 700 tisíc tun skály v dole na měď a zlato uvěznil horníky pod zemí 5. srpna. V dole do dneška strávili 69 dnů. To je nejdelší doba, po kterou lidé přežili uvězněni pod povrchem.

Projevy radosti a naděje, že celá akce skončí úspěšně, se ozývají z celého světa. Dnes se tak vyslovili mimo jiné papež Benedikt XVI. a španělský král Juan Carlos. Za úspěch akce se modlil také americký prezident Barack Obama. Kolem dolu se tísní skoro 2000 novinářů z celého světa, mnoho televizí, včetně například íránské, vysílalo první hodiny záchranné operace v přímém přenosu.

Horníci jsou už teď zahrnováni nabídkami na knižní a filmové zpracování jejich příběhu i nabídkami zaměstnání. Příbuzná jednoho ze zachráněných, Víctora Zamory, podle listu El Mercurio na otázku, zda se Víctor vrátí k horničině, řekla: "Jak je pitomý, je schopný to udělat."

Kdo jsou horníci z chilského dolu?
1. Florencio Ávalos, 31 let: V dole byl mužem, který události dokumentoval videokamerou.
2. Mario Sepúlveda, 40 let: "Novinář" v podzemí, který namlouval videa.
3. Juan Illanes, 51 let: Dříve armádní desátník, který sloužil během konfliktu s Argentinou.
4. Carlos Mamani, 23 let: Bolivijec. Jediný z uvězněných mužů, který není občanem Chile. Práci v dole začal jen několik dní před neštěstím.
5. Jimmy Sánchez, 19 let: Nejmladší ze skupiny. Prý už se moc těší na jídla od maminky.
6. Osman Araya, 30 let: V dole se zhroutil. Pracoval tam teprve čtyři měsíce.
7. José Ojeda, 46 let: Diabetik. Napsal první zprávu o přežití.
8. Claudio Yánez, 34 let: Slíbil přítelkyni, že se s ní po záchraně ožení.
9. Mario Gómez, 63 let: Nejstarší horník ve skupině byl jedním z duchovních vůdců pod povrchem.
10. Alex Vega, 32 let: Když 4. září mluvil s manželkou, strachoval se prý hlavně o dluhy, které na povrchu nadělal. Manželka už je srovnala.
11. Jorge Galleguillos, 56 let: Trpí vysokým krevním tlakem a jeho zdravotní stav je považován za komplikovaný.
12. Edison Pena, 34 let: Každý den v podzemních chodbách naběhal deset kilometrů. Velký fanoušek Elvise Presleyho.
13. Carlos Barrios, 27 let: Vedoucí jedné ze skupin horníků. Na půl úvazku byl taxikářem. Má rád koňské dostihy.
14. Víctor Zamora, 33 let: Mechanik, který měl v dole jen opravit porouchané vozidlo. Pod povrchem psal básně.
15. Víctor Segovia, 48 let: "Spisovatel", který si každý den v podzemí psal záznamy do deníku.
16. Daniel Herrera, 27 let: Původně řidič nákladního auta, v podzemí pracoval jako zdravotník.
17. Omar Reygada, 56 let: Pracoval v dole teprve krátkou dobu. Jeho děti pro něj psaly deník života nad zemí.
18. Esteban Rojas, 44 let: Své přítelkyni, se kterou je 25 let, slíbil svatbu v kostele.
19. Pablo Rojas, 45 let: Také pracoval v dole krátce.
20. Darío Segovia, 48 let: Syn horníka, který se do dolů poprvé podíval v osmi letech. Jeho otec byl jednou na týden také uvězněn v dole.
21. Yonni Barrios, 50 let: Ošetřovatel v podzemí, přezdívají mu také "doktor House", podle lékaře z amerického seriálu.
22. Samuel Ávalos, 43 let: Dříve pracoval jako pouliční prodejce a doufal, že důl změní jeho osud.
23. Carlos Bugueno, 27 let: Předtím, než přijal práci v dole, byl zaměstnán jako hlídač.
24. José Henríquez, 54 let: Je 33 let ženatý, 33 let již v dolech pracuje a je jedním ze 33 uvězněných.
25. Renán Ávalos, 29 let: Bratr Florencia Ávalose. V dole pracoval teprve čtyři měsíce. Předtím se staral o poštovní holuby.
26. Claudio Acuna, 34 let: Fotbalový fanoušek, kterého chce manželka přivítat v dresu oblíbeného týmu. V podzemí oslavil narozeniny.
27. Franklin Lobos, 53 let: Fotbalista, kterého mimo jiné pozdravil i španělský reprezentant David Villa.
28. Richard Villarroel, 27 let: Mechanik, v dole pracoval dva roky.
29. Juan Carlos Aguilar, 49 let: Inspektor původem z hornického města Los Lagos.
30. Raúl Bustos, 40 let: Přežil zemětřesení v Chile a doufal, že v nové práci nalezne více klidu.
31. Pedro Cortéz, 25 let: Před rokem přišel v dole o prst.
32. Ariel Ticona, 29 let: Zatímco byl v dole, narodila se mu dcera Esperanza (Naděje).
33. Luis Urzúa, 54 let: Vedoucí směny. Načrtl plány oblasti, kde horníci zůstali uvězněni.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ