Americké úřady nezaznamenaly žádný pokus Ruska ani jiného cizího státu o kybernetický útok proti volebním systémům v USA. Oznámilo to v pondělí americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti ve zprávě o zajištění úterních kongresových voleb. Problémy, které se objevily v systémech hlasování a voličské registrace, podle agentury pramení spíš z vadných organizačních a byrokratických procedur a závad hlasovací techniky.
Ministerstvo vnitřní bezpečnosti označilo dnešní volby za nejbezpečnější v dějinách USA. Devadesát procent volební infrastruktury je zajištěno speciálními senzory, které upozorňují na jakýkoli podezřelý internetový provoz. Ve volebních okrscích bude hlasování sledovat 6500 pozorovatelů, které delegovaly americké nevládní organizace. Ve srovnání s prezidentskými volbami v roce 2016 je to dvojnásobný počet.
Prezident Donald Trump v pondělí večer ve státě Missouri absolvoval svůj poslední předvolební mítink. Šéf Bílého domu se v kampani energicky angažoval, navštívil celkem 44 volebních shromáždění, jen v minulém týdnu jich bylo jedenáct. V pondělí pozdravil Trump republikánské voliče kromě státu Missouri ještě v Ohiu a Indianě.
Kromě 35 ze stovky senátorů budou dnes voliči rozhodovat o všech 435 poslancích Sněmovny reprezentantů, o 39 guvernérech a o více než 6 tisíc poslancích zákonodárných sborů jednotlivých amerických států. Některé státy vypsaly místní referenda, hlasovat se bude i o soudcích a členech místních školních rad. Zatímco republikáni zvolili za ústřední téma své kampaně migraci, demokraté se soustředili na sociální otázky a zdravotnictví. Podle federálních statistiků se o volené posty uchází rekordní počet žen, a to jak na centrální úrovni, tak i v jednotlivých státech.
První volební místnosti se uzavřou ve státě Kentucky o půlnoci středoevropského času. Největší objem předběžných výsledků se ale očekává ve středu mezi 1.00 a 3.00, a pak kolem 5.00, kdy přijdou první odhady z Kalifornie. Hlasování ukončí Aljaška o dvě hodiny později.
Volební účast v kongresových volbách se obvykle v USA pohybuje kolem 40 procent, v případě voleb prezidenta je to kolem 60 procent. Sociologové odhadují, že dnes k urnám přijde kolem 45 procent Američanů, což by znamenalo nejvyšší účast za téměř 50 let.
Podle neoficiálních informací z Bílého domu se ve středu žádné Trumpovo oficiální prohlášení neočekává. Novináři i veřejnost ale nepochybně budou sledovat prezidentův twitter, který se už stal tradičním komunikačním prostředkem hlavy státu.