Záhada. Vysoký počet útoků žraloků u brazilských pláží

Zahraničí
14. 8. 2013 14:00
Tygří žralok útočí (ilustrační foto).
Tygří žralok útočí (ilustrační foto).

Nehledě na různá preventivní opatření dochází v milionovém městě Recife na severovýchodě Brazílie nevysvětlitelně často k zraněním a úmrtím lidí po útocích žraloky. Experti tápají. Mohou za to změny životního prostředí?

Na konci července se to stalo znovu. Osmnáctiletá turistka ze São Paula ignorovala, jako mnozí další koupající, četné cedule s varováním plavčíků. K tragédii došlo jen 20 metrů od břehu. Žralok si studentku zřejmě spletl se svou obvyklou kořistí. Zranění, která jí způsobily dravcovy zuby, dívka nepřežila.

Ačkoli se hustota osídlení na brazilském pobřeží stále zvyšuje, docházelo tam k útokům žraloků na lidi poměrně zřídka. Z nevysvětlitelných důvodů se to ale začalo v devadesátých letech minulého století rychle měnit hlavně v Recife, hlavním městě státu Pernambuco.

Statistika, kterou tam roku 1992 začali vést, mezitím zahrnuje 59 útoků žraloků, z nichž 24 skončilo smrtí člověka. Děje se tak na pásu pobřeží dlouhém zhruba 20 kilometrů.

Věc se zdála tak podivnou, že místní vláda založila v roce 1992 zvláštní komisi (CEMIT), která ji má sledovat a zkoumat. A nejen to, vědci doporučují preventivní opatření, jež by měla tragédiím se žraloky zabraňovat.

Po zkoumání ran na tělech obětí experti konstatovali, že "hlavní odpovědnost" za útoky nese žralok tygří, který dosahuje délky až 7,5 metru. Tento druh žraloků má na svědomí nejvíce útoků na lidi také celosvětově. Druhým odpovědným za napadení je žralok bělavý (nazývaný i žralok býčí), který měří až 2,1 metru. 

Různé žraločí čelisti v muzeu ve Stralsundu.

Žralok bělavý se kvůli potravě pravidelně zdržuje v místech se sladkou vodou. Spařen byl až tři tisíce kilometrů po proudu Amazonky. Také tento zvyk pomohl vědcům při objasňování záhady útoků žraloků v Recifu.

Jižně od města vznikl roku 1983 průmyslový přístav Suape, který patří k hospodářským motorům státu Pernambuco. Při stavbě komplexu o rozloze 13,5 tisíce hektarů byly vyhozeny do vzduchu korálové útesy a téměř kompletně zastavěny dvě říční delty s mangrovníky. Zničilo to místa, kde žraloci bělaví nacházeli potravu a kde se množili. Od té doby dravci při svém pravidelném putování na sever zabočují, vlastně z donucení, při hledání potravy do delty řeky Jaboatão uprostřed Recife. V oblasti ústí řeky do oceánu jsou i pláže Boa Viagem a Piedade kde bylo registrováno 80 procent útoků žraloků.

Zmíněný přístav zase láká žraloky tygří - kvůli odpadům, jež zde vypouštějí a vyhazují velké lodě. Čím hustší provoz, tím častěji se zde vrhají žraloci na lidi.

Roku 2005 zavřela vláda ilegální jatka, z nichž se do řeky Jaboatão roky vyhazoval masný odpad. Na několik měsíců poté útoky mořských zabijáků na lidi ustaly. Lidé se začali cítit bezpečněji, přestože je odborníci varovali, že za tragédiemi se skrývá více faktorů. A opravdu - od následujícího roku začalo docházet k dalším útokům.

Za dobu existence zmíněného vládního projektu bylo co nejšetrněji u pobřeží odchyceno a dále na oceánu vypuštěno na svobodu asi 400 žraloků. Tato preventivní opatření prý snížila žraločí útoky až o 90 procent.

Projekt se ale opakovaně potýkal s finančními problémy, odchyty se nekonaly a predátoři opět častěji zraňovali a zabíjeli. Projekt se v uplynulých 12 měsících prakticky zastavil. Reaktovovali ho teď - v reakci na smrt osmnáctileté dívky.

 

Autor: - pp -Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ