Argentinská ministryně průmyslu Debora Giorgiová vyzvala šéfy argentinských společností, aby přestaly dovážet britské zboží. Zvýšila tak dále napětí mezi oběma zeměmi ve sporu o souostroví Falklandy, které po desetitýdenním vojenském konfliktu před 30 lety ovládli Britové.
Argentina Británii obviňuje, že v poslední době zvýšila vojenskou přítomnost v oblasti. Londýn odmítá Argentinou požadované rozhovory o svrchovanosti nad souostrovím, které Argentinci nazývají Malvíny, dokud o to nepožádá i zhruba 3000 obyvatel Falkland. Ti se k tomu však nemají.
Spor nyní hrozí přerůst i v obchodní válku. Giorgiová podle zdrojů ministerstva hovořila s nejméně 20 představiteli byznysu, kteří dovážejí britské zboží. Ministryně jim řekla, aby si našli nové dodavatele, kteří respektují suverenitu a zdroje Argentiny. Dovoz z Británie do Argentiny přitom údajně od ledna do listopadu loňského roku vzrostl o 40 procent.
"Vláda vysílá signál těm, kteří stále využívají kolonialismus jako způsob k získání přístupu k přírodním zdrojům druhých," uvedl zdroj z argentinského ministerstva průmyslu.
Giorgiová s podnikateli hovořila den poté, co úřady teritoria Tierra del Fuego (Ohňová země) zakázaly dvěma britským výletním lodím vjezd do přístavu.
Británie ostrovy objevila a stala se jejich prvním vlastníkem už koncem 16. století, tedy stovky let předtím, než se Argentina zrodila. Téměř o dvě století později je obsadila španělská koruna, ale když se její koloniální panství v Americe rozpadlo, nárok začala vznášet nově vzniklá Argentina. Ta ostrovy obsadila na necelých 14 let, než je v roce 1833 znovu ovládla Británie. V roce 1982 válku o ostrovy rozpoutala argentinská vojenská junta, která se dočkala prohry a ponížení, jež urychlily návrat země k demokratickému systému.